وکیل تغییر نام در شیراز:

وب سایت حقوقی وکیل در شیراز

معرفی وکیل تغییر نام در شیراز

09225192408

ماده ۲۰ قانون ثبت احوال در شیراز:

برابر ماده ۲۰ قانون ثبت احوال کشور انتخاب نام هایی که موجب هتک حیثیت مقدسات اسلامی می گردد و همچنین عناوین ممنوع با شورای عالی ثبت احوال می‌باشد.

و این شورا نمونه‌های آن را تعیین و به سازمان اعلام می‌کند.

انتخاب نام در مورد اقلیت‌های دینی:

انتخاب نام در مورد اقلیت‌های دینی شناخته شده در قانون اساسی تابع زبان، فرهنگ دینی آنان است .

سیادت:

سیادت در اسناد سجلی ساداتی که سیادت آنان در اسناد سجلی پدر و جد پدری مندرج باشد و یا بتوان سیادت آنان با دلایل شرعی ثابت کرد الزامی است، مگر کسانی که خود را سید ندانند و یا عدم سیادت آنان شرعاً احراز شود.

 نام های قابل تغییر در شیراز:

به موجب ماده ۲۰ قانون ثبت احوال و تبصره های آن انتخاب نام‌های زیر ممنوع و دارندگان آنها می توانند با رعایت مقررات مربوط نسبت به تغییر آن اقدام نمایند: اول نام هایی که به موجب آن هتک حیثیت مقدسات اسلامی می شود

مانند: عبدالعزی دوم اسامی مرکبی که این یک نام محسوب نمی‌شود اسامی مرکب ناموزون مانند سعید بهزاد ،شهره فاطمه ،سوم عناوین اعم از لشکری و کشوری و یا ترکیبی از اسم و عنوان مانند سروان، سرتیب، دکتر.چهارم، القاب اعم از ساده و مرکب مانند خان، حاجی سلطان. پنجم، اسامی زننده و مستهجن: زننده و مستهجن آن دسته از نام هایی است که بر حسب زمان و مکان یا مورد و دلیل و جهات زیر برای دارنده آن زننده و مستهجن باشد و مراتب به تایید شورای عالی برسد. نام‌هایی که معرفی صفات مذموم و مغایر با ارزش‌های والای انسانی است مانند: گرگ، فوچی.

ششم ،نام‌هایی که با عرف و فرهنگ غالب مقدسات مذهبی مردم مقایسه باشد مانند: لات ،خونریز .نام‌هایی که موجب تحقیر اشخاص بوده و یا معنای لغوی آن در جامعه قابل پذیرش نباشد، مانند صدتومانی، کنیز. اسامی نا متناسب با جنس مانند :ماشاالله برای اناث یا  اکرم برای ذکور.هفتم، حذف کلمات زاید و غیرضروری در نام اشخاص مانند قلی، غلام .

هشتم ،تصحیح اشتباهات املایی در نام اشخاص که به دلیل عدم آشنایی مامور با لهجه ها و الفاظ معانی محلی و یا ناشی از تلفظ اظهارکننده پیش آمده مانند :زهرا به جای سهراب. نهم، هم نام بودن فرزند با پدر و مادر در یک خانواده .دهم،هم نام بودن برادران و خواهران در یک خانواده .یازدهم، تغییر نام ها از صورت عربی به شکل فارسی از قبیل رحمن به رحمان .دوازدهم ،تغییر نام کسانی که با تایید مراجع ذیصلاح به دین اسلام مشرف می‌شوند .

سیزدهم ،تغییر نام کسانی که نام یا اسامی ایام هفته باشد. چهاردهم ،تغییر نام کسانی که تغییر جنسیت داده و دادگاه صالحه حکم تغییر نوع جنس در اسناد سجلی و شناسنامه آنان صادر نموده است. پیشوند (عبد )خاص اسامی و صفات ذات پروردگار است و در سایر موارد متقاضی می تواند تقاضای حذف آن را  بنماید .

 ارزش نام :

نام دارایی ارزشمندی است که انسان از بدو تولد تا آخرین لحظه زندگی با خود دارد و برای آیندگان نیز به یادگار می‌ماند داشتن نام زیبا که مورد علاقه انسان هم باشد باعث افزایش اعتماد به نفس و ایجاد حس خوشایند در طول عمر می گردد عمل نامگذاری به خودی خود عملی مقدس است حتی در قرآن نیز اشاره به این قضیه شده و داستان حضرت آدم و قدرتی که خداوند به او اعطا کرده تا روی پدیده‌ها اسم بگذارد نقل شده است .

مصریان باستان عقیده داشتند که معانی که در اسم وجود دارد در مورد صاحب اسم نیز صدق می‌کند مثلا اگر معنای اسمی شجاع باشد صاحبان است فردی شجاع خواهد بود ‌.

اما شاید خیلی از افراد باشند که به هر دلیل بخواهند در بزرگسالی نام کوچکشان را تغییر دهند .در ایران تغییر نام در شناسنامه دارای شرایط خاصی است که البته در خصوص کسانی که دارای اسامی مذهبی باشند این سختگیری بیشتر از سایر اسامی است .

برای تغییر نام در شیراز دو روش اصلی و عملی وجود دارد :

اول مواردی که در قانون پیش‌بینی شده است توسط ثبت احوال انجام می‌گیرد .دوم مواردی که در قانون به صورت صریح ذکر نشده و باید از طریق دادگاه پیگیری نمود. ماده قانونی در رابطه با تغییر نام چیست ؟قانون گذار در ماده ۲۰ قانون ثبت احوال کشور اصلاح در سال ۱۳۶۸ در رابطه با تغییر نام کوچک در شناسنامه ذکر کرده است انتخاب نام با اعلام کننده است برای نامگذاری یک نام ساده و مرکب حسین محمد مهدی و مانند آن صرفاً یک نام محسوب می‌شود انتخاب خواهد شد انتخاب نام‌هایی که موجب هتک حیثیت مقدسات اسلامی می گردد و همچنین انتخاب عناوین و القاب و نامهای زننده و مستهجن و یا نامتناسب ممنوع است .

1-مرجع تشخیص نام ممنوع :

تشخیص نام‌های ممنوع با شورای عالی ثبت احوال می باشد و این شورا نمونه‌های آن را تعیین و به سازمان اعلام می‌کند .

2-مرجع تغییر نام:

طبق آخرین آیین نامه اجرایی ثبت احوال اگر جزو افرادی باشید که واجد شرایط تغییر نام می باشد کلیه ادارات ثبت احوال سراسر کشور برای تغییر نام آماده انجام کار هستند.

افرادی که می‌توانند اقدام به تغییر نام نمایند:

افرادی که می‌توانند اقدام به تغییر نام نمایند اول، اشخاص ۱۸ سال به بالا دوم افراد کمتر از ۱۸ سال که دارای حکم رشد باشند سوم پدر یا جد پدری با ارائه شناسنامه خود جهت فرزندان کمتر از ۱۸ سال. چهارم سرپرست قانونی( قیم، امین، وصی) برای افراد صغیر و مهجور با ارائه مدرک مستند که سمت او احراز شده باشد می توانند به اداره ثبت احوال مراجعه نموده و با تکمیل فرم های مربوطه درخواست خود را ارائه می نمایند. سپس بقیه مراحل توسط ثبت احوال پیگیری می‌شود، شما کلاً دو بار مراجعه حضوری خواهید داشت و این روش نهایت ۱۰ روز کاری زمان می برد در این روش تنظیم و تسلیم درخواست تغییر نام در غیر از محل صدور شناسنامه نیز بلامانع است در اینگونه موارد پس از پذیرش درخواست و ارسال آن به اداره ذیربط محل صدور شناسنامه و طرح در هیئت حل اختلاف اقدام لازم معمول و نتیجه جهت اطلاع متقاضی به اداره ارسال کننده اعلام خواهد شد .

هیئت حل اختلاف ثبت احوال در شیراز

پس از اینکه درخواست تغییرنام را به اداره ثبت احوال داد این درخواست در هیئت حل اختلاف اداره ذیربط محل صدور شناسنامه مطرح و نسبت به آن با رعایت قوانین و مقررات مربوط به اتخاذ تصمیم گردد، فلهذا موافقت با تغییر نام مورد درخواست موکول به رای صادره از سوی هیئت حل اختلاف خواهد شد و پس از وصول رای هیات حل اختلاف به شرح ذیل اقدام خواهد شد .

الف) در صورتی رای صادره موافق خواسته درخواست کننده صادر شده باشد پس از رویت متقاضی و تقاضای اجرا نسبت به تعویض شناسنامه با نام جدید اقدام خواهد شد.

ب)چنانچه رئیس صادره  بر علیه( مخالف) خواسته درخواست کننده صادر شده باشد متقاضی پس از رویت آن در صورت تمایل می‌توانند به استناد ماده ۴ قانون ثبت احوال ظرف مهلت مقرر ده روز از تاریخ ابلاغ نسبت به تصمیم اتخاذ شده به دادگاه محل اقامت خود مراجعه و اعتراض نماید.

خیلی از افرادی که قصد تغییر نام کوچک خود را دارند واجد شرایط فوق نیستند و در قانون به صراحت درباره وضعیتشان چیزی ذکر نشده است مثلا کسانی که نام شناسنامه آنها با نامی که آنها را صدا می زنند متفاوت است یا نامش از نظر فرهنگی و سلیقه شخصی یا با افکار و اندیشه‌های فرد یکسان نباشد یا در کل از اسم خود راضی نیستند و نام دیگری را دوست دارند این دسته از افراد باید از طریق دادگاه و طرح دعوی اقدام به پیگیری تغییر نام خود نمایند .

تغییر نام مذهبی امکان‌پذیر است؟

باید گفت در قانون هیچ منعی برای تغییر نام مذهبی وجود ندارد و افرادی که دارای نام مذهبی هستند نیز می توانند برای تغییر نام اقدام کنند در این میان سازمان ثبت احوال مقرراتی برای تغییر نام ها به خصوص نام های مذهبی قائل شده است. آن هم شرط فراوانی بیشتر نام انتخابی است بدین معنا که باید نامی که فرد انتخاب می‌کند از نام او فراوانی بیشتری داشته باشد البته در عمل این مقرره وحی منزل نیست و در بسیاری موارد و پرونده ها اقدام از طریق مراجع قضایی موفق بوده است و تغییر نام به خصوص تغییر نام مذهبی انجام شده است از جمله مواردی مثل تغییر نام طاهره به بهاره .

وکیل تغییر نام از طریق دادگاه و طرح دعوی در شیراز:

همانطور که گفتیم افرادی که شامل ماده ۲۰ قانون ثبت احوال نمی‌شدند و قصد تغییر نام خود را دارند باید برای تغییر نام از طریق دادگاه عمومی حقوقی اقدام نمایند در این روش شما اقدام به طرح دعوی نموده و سپس با ارائه توضیحات و دفاعیات قاضی دادگاه را برای تغییر نام خود متقاعد می نماید و مراحل زیر باید انجام پذیرد .

۱- با در دست داشتن شناسنامه و کارت ملی به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه کنید و دادخواست خود را تنظیم و ثبت نمایید شما خواهان آن هستید و خوانده این دعوی اداره ثبت احوال اداره ثبت احوال صادر کننده شناسنامه توضیح این که خواهان می تواند دادخواست خود را در محل اقامت خود در شهرستان محل صدور شناسنامه اقامت اقامه کند .

۲-شما باید همراه دادخواست خود مدارک و ادله خود را در صورت وجود، ارائه دهید یکی از مهمترین موارد شهادت شهود است که می‌تواند استشهادیه ای را از قبل تنظیم نموده و به امضاء شاهدین برسانید .

۳-دادگاه جلسه به منظور رسیدگی به ادعا شما تشکیل می دهد که زمان آن با پیامک به شما اطلاع رسانی میگردد.

۴- در جلسه دادگاه قاضی ضمن اینکه توضیحات شما را می‌شنود اگر شهود شما حضور داشته باشند باز هم می‌تواند قرار استماع شهادت شهود را صادر کند و اظهارات شهود در صورت جلسه دادگاه قید شود و در مواردی هم دادگاه قرار استماع شهادت شهود صادر کند و اظهارات شهود در صورت جلسه دادگاه قید می‌شود در مواردی هم دادگاه قرار استماع شهادت شهود صادر می‌کند و به شما ابلاغ می‌شود که شهود خود را در جلسه بعد حاضر نماید البته در موارد محدودی هم دادگاه بدون استماع شهادت شهود حکم تغییر نام صادر کرده است، در نظر داشته باشید که وکیل و نماینده قانون اداره ثبت احوال نیز در جلسه دادگاه حاضر می‌شود و غالباً با دادخواست شما مخالفت می نماید می‌توان گفت این مرحله مهمترین قسمت ماجراست در این مرحله نحوه دفاع و تاثیرگذاری و ارائه لایحه دفاعی و حضور وکیل و کارشناس حقوقی بسیار مهم و تعیین‌کننده است.

۵ -دادگاه پس از بررسی مدارک و دفاعی شما و طرف مقابل رای خود را صادر می‌نماید.

۶ -اگر به هر دلیل حکم دادگاه به نفع شما نباشد نگران نباشید حکم دادگاه ظرف ۲۰ روز قابل تجدیدنظرخواهی است.

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.