وب سایت حقوقی وکیل در شیراز

معرفی وکیل ثبت برند در شیراز

09225192408

ثبت شرکت:

اولین قدم تجاری سازی ایده، توانایی سرمایه و تخصص های مختلف ثبت شرکت حقوقی می‌باشند.

اخذ رتبه:

درجه بندی شرکتها بر اساس تخصص و تجربه و توان مالی را رتبه‌بندی شرکت‌ها گویند .

ثبت برند تجاری :

علامت تجاری نشانی است.

ثبت شرکت دانش بنیان:

شرکت‌های دانش‌بنیان به شرکت‌های گفته می‌شود که فعالیت‌های شرکت در راستای تولید و به اجرا رساندن اختراعات باشد از همین روی یکی از نکات مهم در ثبت شرکت به عنوان شرکت‌های دانش بنیان وجود اختراع و ابتکارات جدید است .

شرکت دانش بنیان خصوصی و دولتی :

به بیان دیگر می توان گفت شرکت‌های دانش بنیان به شرکتی گفته می‌شود که از یک درصد تا صد درصد سهم شرکت برای یک موسسه علمی مثل دانشگاه و یا یک صنف پژوهشی و یا حتی از پنجاه و یک درصد تا صد درصد سهم شرکت برای اعضای هیئت علمی دانشگاه و یا یک صنف پژوهشی باشد و اگر سهم مراکز یا همان موسسات علمی مثل دانشگاه کمتر از پنجاه درصد باشد شرکت دانش بنیان مبدل به یک شرکت خصوصی می‌شود و در غیر اینصورت شرکت‌های دانش‌بنیان  از شرکت‌های دولتی محسوب می‌شود.

هدف از ثبت برند:

هدف ثبت شرکت و برند برای ایجاد اطمینان از حقوق انحصاری کالا یا خدمات مجموعه شما ایجاد می شود تا افراد سودجو از اسم و اعتبار شما برای منافع خود استفاده نکنند.

مدت اعتبار برند:

مدت این حفاظت متفاوت است ولی علائم تجاری قابلیت تمدید نامحدود بوسیله پرداخت هزینه مربوطه را دارند ،از نگاه دیگر برند و علامت تجاری با رسمیت بخشیدن و دادن سود  اقتصادی به صاحبان آن علائم در سطح جهانی سرمایه گذاری کرده و کالا یا خدمات خود را ترویج می‌دهند.

 حفاظت از برند و علائم تجاری:

در برخی موارد حفاظت از ثبت برند می‌تواند به فراتر از کلمات، نمادها و عبارات گسترش یابد تا جنبه های دیگر از محصول مانند رنگ آن یا بسته بندی آن را شامل شود به عنوان مثال رنگ صورتی از عایق پشم شیشه، شکل منحصر به فرد بطری کوکاکولا ممکن است به عنوان ویژگی های شناسایی یاد شود این ویژگی ها به طور کلی تحت عنوان لباس تجاری قرار می‌گیرند. با وجود چنین ویژگی های محافظت نخواهد شد، زیرا شرکت‌های رقیب هر نوع وضعیت عملکردی و رقابتی را ارائه می دهند بنابراین برای مثال :سازنده نمی تواند استفاده از یک شکل بطری منحصر به فرد خاص را قفل کند حتی اگر این شکل برخی از ویژگی های عملکردی را فراهم کنند و فقط شما قادر خواهید بود از نام برند خود حفاظت کنید.

 مراحل ثبت برند تجاری :

ثبت برند انجام صحیح و حرفه‌ای مراحل آن از اهمیت ویژه ای برخوردار است به همین دلیل و دلایل مهم دیگری که در ادامه به تمامی آنان اشاره نموده ایم شاهد رشد روز افزون متقاضیان آن هستیم به دلیل پیچیدگی های خاصی که مراحل ثبت برند و ثبت علامت تجاری دارد و به منظور آگاهی هر چه بیشتر شما متقاضیان گرامی از این نوشته به صورت کاملا ساده و البته جامع و کامل تمام مراحل لازم برای ثبت لوگو و برند را شرح می‌دهیم.

گام اول:

دریافت مشاوره حرفه ای و رایگان: اولین اقدام لازم برای ثبت برند تجاری دریافت مشاوره کاملاً تخصصی و رایگان با کارشناسان با تجربه موسسه حقوقی مشهور در ارتباط با مسائلی نظیر مراحل ثبت برند و مدارک مورد نیاز آن، مدت زمانی که حدوداً به طول می انجامد تا برند شما به ثبت برسد، هزینه ثبت برند و ثبت علامت تجاری انتخاب برند یا لوگو که یک واژه مناسب شکل و تصویر زیبا و یا ترکیبی از هر دو باید این موارد را به گونه ای انتخاب نمایید که برند شما به راحتی در اذهان مخاطبان ماندگار شود و معرف کالا یا خدمتی باشد که ارائه می نمایید. همچنین شما می توانید پس از آنکه برند مورد نظر خود را در ایران به ثبت رسانید، آن را در کشورهای خارجی تحت عنوان برند مادرید نیز به ثبت برسانید .در همین رابطه می‌تواند از تخصص کارشناسان خبره موسسه حقوقی مشهور بهره مند شوید .

گام دوم:

استعلام برند قبل از ثبت:

ابتدا استعلام نمایید عین یا شبیه برندی که قصد ثبت آن را دارید قبلاً در همان طبقه ثبت شده است یا خیر؟ در صورت وجود مشابهت بین برند مورد نظر شما و برندی که قبلا در همان طبقه ثبت شده است تقاضای شما رد خواهد شد. برندی که تقاضای شما یکبار از سوی کارشناسان اداره مالکیت معنوی رد شود، برای دفعات بعدی شانس بسیار کمی برای ثبت شدن دارد و اصطلاحاً سابقه چنین برندی خراب می شود .

توصیه:

توصیه می شود مراحل ثبت برند را کاملاً جدی بگیرید قبل از شروع هر اقدام ابتدا برند مورد نظر خود را استعلام نماید تا از درصد موفقیت ثبت شدن آن اطلاع یابید و بدین وسیله می توانید از هدر رفتن هزینه و زمان خود جلوگیری نمایید.

 گام سومتهیه مدارک لازم

سومین گام از مراحل ثبت برند فراهم نمودن مدارک مورد نیاز است.

 گام چهارم:

ثبت نام در سامانه مرکز مالکیت معنوی و سپس اخذ گواهی امضا از دفترخانه اسناد رسمی :

در این مرحله باید در سایت مرکز مالکیت معنوی ثبت نام کنید و اکانت کاربری خود را ساخته و آن را تعیین نماید راه تایید اکانت کاربری این است که با برگهای که خود سامانه پس از ثبت نام در اختیار شما قرار می دهد به یکی از دفاتر اسناد رسمی در سراسر ایران مراجعه و اقدام به اخذ گواهی امضا نماید پس از اخذ گواهی امضا باید اطلاعات مربوط به گواهی امضا را در سامانه مرکز مالکیت معنوی وارد کنید تا اکانت کاربری شما تایید شود و بتواند اظهارنامه برند خود را تنظیم و ثبت کنید .

گام پنجم :

تنظیم صحیح و ثبت اظهارنامه برند:

در گام بعدی باید با ورود به سایت مرکز مالکیت معنوی وارد قسمت ثبت اظهارنامه علامت تجاری شوید سپس اقدام به تکمیل اظهارنامه ثبت علامت تجاری خودنمایی و مدارکی همچون کپی شناسنامه و کارت ملی متقاضی یا متقاضیان، مجوز فعالیت، کارت بازرگانی( اگر قصد ثبت برند لاتین را دارید) و همچنین نمونه برند خود با اندازه ۶ &۶ سانتی متر را در سامانه فوق بارگذاری کنید .پس از طی نمودن و تکمیل مراحل مورد نیاز برای ثبت اظهارنامه، علامت تجاری و پرداخت هزینه مربوطه در سامانه، برای شما برگه ای نمایش داده می‌شود که باید آن را پرینت نموده و با مراجعه به یکی از دفاتر اسناد رسمی اقدام به تایید اطلاعات وارد شده در سامانه نموده و از دفترخانه مذکور گواهی امضا و فرم تایید اطلاعات کاربری دریافت کنید سپس باید با وارد کردن اطلاعات این فرم در سامانه، نام کاربری و رمز عبور را دریافت کنید که جهت پیگیری های بعدی و اطلاع از نوبت شما در صف هر کدام از کارشناسان و اقدامات بعدی باید از طریق همین نام کاربری و رمز عبور اقدام کنید .

گام ششم: بررسی اظهارنامه برند توسط کارشناسان اداره علامت

پس از آن که اظهارنامه ثبت علامت تجاری شما توسط هر سه کارشناس و رئیس اداره علائم تجاری بررسی و فاقد نقص اعلام و مورد تایید قرار گرفت، برای شما پیامکی ارسال می گردد که ثبت علامت تجاری مورد تقاضای شما از سوی اداره علائم تجاری بلامانع تشخیص داده شده است.

نکته:

پرداخت هزینه دو نوبت روزنامه رسمی سرموقع، پس از تشکیل پرونده فیزیکی ،علامت تجاری از طرف اداره مالکیت موضوع تقاضای ثبت علامت تجاری شما به روزنامه رسمی ارسال می گردد، در این زمان برای شما امکان واریز هزینه روزنامه رسمی نوبت اول که با آگهی تقاضای علامت تجاری موسوم است فراهم می‌شود .پس باید اقدام به واریز هزینه مربوطه نمود که پس از سپری شدن حدود یک هفته ،روزنامه چاپ و آدرس شما ارسال می شود مطابق با قانون از تاریخ انتشار روزنامه رسمی مراحل اول برای اشخاص ثالث سی روز فرصت وجود دارد که اگر ثبت علامت تقاضا شده را مغایر با حقوق قانونی خود می‌دانند نسبت به ثبت آن رسماً اعتراض نمایند. اگر در این فرصت سی روزه اعتراض به اداره مالکیت ارسال نشود امکان پرداخت هزینه روزنامه رسمی نوبت دوم فراهم می گردد با پرداخت این هزینه حدوداً یک هفته زمان لازم است تا روزنامه نوبت دوم چاپ و به آدرس شما ارسال شود همچنین پرداخت هزینه حق الثبت ،اقدامی تکمیلی است که باید در این زمان انجام بدهید .

گام هفتمیک نوبت مراجعه به اداره علامت و دریافت سند ده ساله برند

آخرین گام از مراحل ثبت برند آن است با در دست داشتن مدارک مانند: یک نسخه از هر دو روزنامه رسمی نوبت اول و دوم یک نسخه اظهارنامه علامت تجاری و ده نمونه از برند در ابعاد ۶&۶ به اداره مالکیت معنوی مراجعه نمایید و ضمن ارائه رسید ، سند برند خود را تحویل بگیرد.

نکته مهم:

پس از تایید کارشناسان و رئیس اداره علائم تجاری و اعلام بلامانع بودن ثبت علامت تجاری مورد تقاضا برای پرداخت هزینه روزنامه رسمی نوبت اول صرفاً سی روز فرصت دارید و اگر فرصت سی روزه را از دست دهید ثبت برند مورد نظرتان کان لم یکن تلقی خواهد شد.

نکته مهم:

اگر پروسه و مراحل ثبت برند تجاری شما توسط موسسات ثبت انجام می گیرد هیچ نیازی به مراجعه حضوری شما به اداره مالکیت معنوی وجود ندارد و مواردی نظیر مراجعه به اداره، تشکیل پرونده فیزیکی، پرداخت هزینه روزنامه رسمی نوبت اول و دوم، پرداخت هزینه حق الثبت، مراجعه مجدد به اداره مالکیت دریافت سند برند و تحویل آن به شما همگی جزو خدماتی است که توسط موسسه ای که با شما قرارداد بسته است انجام شود.

 چه مواردی به عنوان برند و علائم تجاری قابل ثبت نیستند؟

هنگامی که تصمیم به ثبت برند و علائم تجاری دارید باید به این نکته مهم توجه داشته باشید که برخی از کلمات و عبارات به عنوان برند و علائم تجاری قابل قبول نیستند و برای جلوگیری از هدر رفت هزینه و زمان خود بهتر است این موارد را که  در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد با لحاظ موارد ذیل برند مورد نظر را خود را انتخاب نمایید.

 موارد ذیل به عنوان برند و نام تجاری قابلیت تثبیت و ثبت ندارند:

۱- علائمی که قدرت و توانایی تمیز دهندگی و متمایز بودن را نداشته باشند.

۲- علائمی که فاقد هرگونه صفات مشخصه و کاملاً عام باشند( به طور مثال شما نمی توانید عبارت «پارچه» را برای محصولات نساجی و طبقات مرتبط مانند پوشاک به ثبت برسانید).

۳-علائمی که توصیفی هستند و به طور مثال شما نمی‌توانید برند «خوشمزه »را برای مواد غذایی به کار ببرید.

۴ -علائمی که شامل قسمت تعیین کننده نوع و جنس کالاها باشند به طور مثال شما نمی توانید برند «شیشه» را برای محصولات شیشه ای ثبت نمایید.

۵ –علائمی که عین و یا به طرز گمراه کننده شبیه یا ترجمه یک علامت و یا نام تجاری باشند که برای همان کالاها یا خدمات و کالاها یا خدمات مشابه که متعلق به فرد دیگری اعم از حقیقی یا حقوقی که در ایران معروف است به کار روند( اعم از آنکه آن علامت و یا نام تجاری معروف قبلاً به ثبت رسیده باشد و یا هنوز ثبت نشده باشد).

۶ -علائمی که گمراه‌کننده باشند به طور مثال: شما نمی‌توان برای کالای چوبی عبارت« آهنین »به کار ببرید.

۷- علائمی که عین و یا شبیه علائم هستند که در طبقات دیگری به ثبت رسیدند اما بسیار معروف و مشهور هستند به منظور جلوگیری از سوء استفاده و بهره مندی بی‌جهت از دسترنج دیگران و جلوگیری از یک حمایت اضافی.

۸ -علائمی که مغایر با نظم عمومی و اخلاق حسنه باشند ،بدون تردید قابل ثبت نخواهد بود.

۹- علائمی که با علائم تجاری ثبت شده که متعلق به اشخاص ثالث است در تعارض باشد .

۱۰- علائمی که درخواست ثبت آنها همراه با سوء نیت باشد غیر قابل ثبت است و اگر هم ثبت شده باشند در دادگاه قابل ابطال هستند .

۱۱ -علائم که جز علائم ذکر شده در ماده ۶ کنوانسیون پاریس باشند به طور مثال بر اساس بند الف ماده ۶ کنوانسیون پاریس اگر بدون اجازه مقامات صالح علائم رسمی بیرق( پرچم )و دیگر نشانه های دولتی کشورهای عضو اتحادیه و نشان و انگ رسمی و دولتی و تقلید آثار و علائم تاریخی و خانوادگی را برای علامت تجاری و یا صنعتی یا عناصر این علامت به کار برند کشورهای اتحادیه توافق دارند که تقاضای ثبت آن را با اقدامات مقتضی باطل و استعمال آن را منع کنند .

۱۲- علائم که حاوی مشخصات جغرافیایی نادرست موجب گمراهی عموم در خصوص مبدا کالای تحت علامت باشند قابل ثبت نخواهد بود به طور مثال: شما نمی توانید برای کالاهایی که در ایران تولید و بسته بندی می شود تقاضای ثبت علامت تجاری را داشته باشید .

۱۳- ثبت علامت تجاری مورد نظر با قانون مغایرت داشته باشد.

۱۴- علائمی که حق تقدم افراد دیگر( چه حقیقی و چه حقوقی) را در تقاضای ثبت علامت تجاری موردنظر تضییع نماید.

 

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.