وب سایت حقوقی وکیل در شیراز

معرفی وکیل خرید اموال مسروقه در شیراز

09225192408

خرید اموال مسروقه چیست؟

شرایط اقتصادی جامعه با سرقت در ارتباط است. چون ممکن است فردی واقعاً سارق نباشد یعنی شغل خود را سرقت اموال مردم قرار نداده باشد اما بر اساس شرایط بد اقتصاد جامعه و فشار و تنگدستی و نبود شغل و بیکاری مجبور شود برای گذران زندگی شاید به صورت موقت اقدام به سرقت کند. به نسبت شرایط و اوضاع و احوال اقتصادی جامعه، میزان سرقت کم یا بیشتر می‌شود اما کسی که اقدام به سرقت می کند چه به صورت حرفه‌ای مشغول به این کار باشد و چه به صورت موقت مهمترین دغدغه وی فروش اموال حاصل از سرقت است. در واقع سرقت تنها یک قسمت انجام کار برای رسیدن به وجه مال مسروقه است پس سارق باید برای رسیدن به پول یک مرحله دیگر را نیز طی کنند و آن فروختن مال مسروقه است. بنابراین باید افرادی وجود باشند تا سارق بتواند مال مسروقه را به راحتی به وی بفروشد. در واقع قسمت مهم کار بعد از سرقت فروش مال مسروقه است چون سارق نمی‌تواند برای فروش مال سرقتی به هر شخصی اعتماد کند بسیار اتفاق افتاده است که سارق پس از سرقت موفق ،حین فروش مال مسروقه دستگیر شده است. پس وجود فردی معتمد برای سارق بسیار حائز اهمیت است هرچند که مال مسروقه را با قیمت بسیار اندک به وی بفروشد. افرادی که به خرید و فروش مال مسروقه اشتغال دارند در اصطلاح به مالخر معروف هستند. نگهداری مال مسروقه نزد سارق خالی از خطر نیست چون هر لحظه ممکن است سارق همراه با ادله اثبات جرم دستگیر شود. سارق برای رهایی از مال مسروقه در اولین فرصت آنرا به مال خر می رساند چون هدف وی در ابتدا رهایی از مال مسروقه است حتی ممکن است به اخذ وجه آن زیاد توجهی نکند پس مال مسروقه به عنوان امانت نزد مالخر سپرده شده است اما نکته حائز اهمیت این است که چنانچه مالخر نخواهد وجه مال را به سارق بپردازد و یا نسبت به استرداد مال مسروقه امتناع کند، سارق نمی‌تواند از مالخر به عنوان خیانت در امانت شکایت کند زیرا مالی که به نزد مالخر فرضا به امانت گذاشته شده است متعلق به سارق نبوده است که بتواند در مورد آن ادعای خیانت در امانت مطرح کند .در واقع نسبت به مال مسروقه ادعای خیانت در امانت مسموع نیست.

چون مال مسروقه پس از آنکه به تصرف سارق در آمد باید فروخته شود ،افرادی به‌عنوان مالخر با قیمتی بسیار پایین تر از ارزش اصلی مال مسروقه ،اقدام به خرید آن می کنند سارق نمی‌تواند قیمت اصلی مال مسروقه را طلب کند زیرا اول اینکه مالخر می‌داند که این مال سرقتی است و مال سرقتی متعلق به خود سارق نیست که بخواهد در مورد آن قیمت گذاری کند دوم اینکه مالخر می‌داند چنان که مال سرقتی را نخرد سارق برای فروش آن با مشکل مواجه خواهد شد بنابراین احتمالاً هر قیمتی که مالخر به سارق اعلام کند مورد پذیرش وی واقع خواهد شد.

بر اساس قانون مجازات اسلامی هر کسی که با علم و اطلاع و یا با وجود قراین اطمینان آور به این که مال در نتیجه ارتکاب سرقت به‌دست آمده آن را به نحوی از انحا تحصیل یا مخفی یا قبول نماید یا مورد معامله قرار دهد به حبس از شش ماه تا دو سال و تا هفتاد و چهار ضربه شلاق محکوم خواهد شد. بر این اساس، اطلاع مالخر نسبت به اینکه مالی که قصد خرید آن را دارد مسروقه است یا نه حائز اهمیت است. گاهی خریدار مال مسروقه مال خر نیست و علم و آگاهی نسبت به اینکه مالی که قصد خریدش دارد سرقتی است ندارد ، سارق را نمی شناسد و بار اول است که با وی وارد معامله شده است اما می‌توان از شواهد و قرائن دریافت که مال مورد معامله سرقتی است مثل زمانی که شخصی یکدستگاه جاروبرقی و یک دستگاه آبمیوه گیری را برای فروش ارائه می کند در حالی که هیچ کدام از آن ها، علاوه بر اینکه کارتن  ندارند فاقد فاکتور فروش نیز می باشد. در این حالت خریدار باید متوجه شود که مال مورد معامله سرقتی است پس نباید با فروشنده وارد معامله شود چون بر اساس قانون مجازات اسلامی اگر که از شواهد و قرائن بر آید که مال مورد معامله سرقتی است خریدار چنانچه آن مال را بخرد مجازات خواهد شد. بعضی اوقات شخصی مال مسروقه را مخفی می کند و یا قبول می کند یا مال مسروقه را مورد معامله قرار می دهد، در هر سه حالت جرم محقق شده است. گاهی ممکن است که برای تشخیص مال مسروقه ملاک و معیار مشخصی وجود نداشته باشد مثلاً خریدار پس از خرید مال مسروقه ادعا کند در مورد اینکه مال مسروقه بوده است اطلاع نداشته اما از برخی از شواهد و قرائن می شود دریافت که مال مسروقه است یا خیر.

مثل زمانی که در بعضی از شهرها بازارهایی راه اندازی می شود که تمامی اجناس موجود در آن بازار به طور کاملاً واضح، مشخص است که از اجناس سرقتی است در اینگونه بازارها انواع و اقسام کالاها بدون کارتن و دست دوم و کثیف و خراب یا سالم، اما مشخص است که استفاده شده است عرضه می شود در این حالت چنانچه فردی وارد به این بازارها شود و اقدام به خرید کند نمی تواند ادعا کند که نسبت به مسروقه بودن مال بی اطلاع بوده است پس خریدار چنانچه بخواهد بی اطلاعی خود را ثابت کند راه سختی در پیش دارد و در محضر دادگاه باید دلایل محکمه پسند برای ادعای خویش داشته باشد.

و چنانچه نتواند ادعای خویش را ثابت کند به مجازات مالخری محکوم خواهد شد.هرگونه معامله بر روی اموال مسروقه جرم به حساب می آید. مثل اینکه مال مسروقه به عنوان امانت نگه داشته شود یا هدیه داده شود و امثال آن. در اینگونه موارد شراکت با سارق به حساب آمده و در صورت آگاهی فرد از مسروقه بودن مال مجازات خرید مال دزدی را در پی خواهد داشت.

خریداران اموال مسروقه در واقع دلال اموال مسروقه هستند در بسیاری از مواقع محل قرار سارق و مالخر در یک مکان مخفی و در خفی انجام می گیرد چون طرفین می دانند که به یک معامله غیرقانونی و خلاف مشغول هستند عنصر مادی جرم مالخری تحصیل مال یا مخفی کردن مال و یا قبول کردن مال است حتی اگر مالخر مال را به عنوان هدیه از سایرین قبول کند با توجه به اینکه می دانسته مال مسروق است عنصر مادی این جرم را مرتکب شده است و یا اینکه اگر مالخر مال مسروقه را بخرد و آن را به دیگری بفروشد عنصر مادی این جرم محقق شده است عنصر معنوی این جرم اطلاع مالخر از سرقتی بودن مال است اگر فردی که ظاهرش مشخص است اعتیاد دارد همراه با یک دستگاه اتو خانگی به دیگری مراجعه کند و از وی بخواهد که اتو را بخرد ظاهر امر نشان می دهد مالی که نزد معتاد است یک مال سرقتی است پس چنانچه خریدار مال را بخرد به خرید مال مسروقه مبادرت ورزیده است.

اگر شخصی واقعاً ندانسته مال سرقتی را بخرد مرتکب جرم نشده است اما باید مال را به مالک آن مسترد کند و برای اخذ مبلغی که به سارق پرداخت کرده است به وی مراجعه کند.

جرم مالخری متفاوت از جرم سرقت می باشد بر این اساس دادگاه صالح رسیدگی به این جرم متفاوت با دادگاه رسیدگی به جرم سرقت می‌باشد.

مجازات خریدار جاهل نسبت به اموال مسروقه :

اگر شخصی در شهر کرمان اقدام به سرقت کند و مال مسروقه را در شهر شیراز به شخصی بفروشد دادگاه صالح برای رسیدگی به این جرم دادگاه کیفری شیراز است.

چنانچه متهم معامله اموال مسروقه را حرفه خود قرار داده از این طریق ارتزاق می‌کند به حداکثر مجازات خرید و فروش اموال مسروقه محکوم خواهد شد.

آیا جرم مالخری و سرقت یکسان است؟

بعضا دیده شده است افرادی برای تهیه وسایل مورد نیاز منزلشان به بازار هایی که محل فروش اموال مسروقه است مراجعه کرده و نسبت به تهیه جنس مورد نیاز شان اقدام می‌کنند و اتفاقاً این عمل آنان به دفعات مختلف انجام می پذیرد اما واقعاً در همه موارد جنس خریداری شده از بازار اموال مسروقه، را در منزل خویش استفاده می کند عمل این فرد نسبت به شخصی که با مراجعه عمد به بازار فروش اموال مسروقه و خرید اموال مسروقه و فروش آن به دیگران اقدام می کند و همزمان با چندین سارق برای خرید و فروش اموال مسروقه در تماس است متفاوت می باشد بر این اساس کسی که در شبکه خرید و فروش اموال مسروقه مشغول به فعالیت است، در اینگونه موارد مجازات خریدار خریدار سه سال حبس و هفتاد و چهار ضربه شلاق می باشد.

مالخران حرفه‌ای ،یعنی آنان که خرید و فروش اموال مسروقه حرفه ای آنان است ودر این حرفه سابقه دار می باشند  حداکثر مجازات محکوم خواهد بود.

مجازات مالخران حرفه ای

در واقع خریدن اموال مسروقه همکاری و معاونت در سرقت به حساب می آید باز هم لازم به یادآوری است که اثبات بی اطلاعی از خرید مال مسروقه دشوار بوده و با توجه به اینکه دادگاه بر اساس شواهد و قراین  حکم خود را صادر می‌کند و مالخر حرفه‌ای را تشخیص می‌دهد اگر فردی نتواند بی اطلاعی خود را اثبات کند حتی اگر برای بار اول جرم را مرتکب شده باشد ممکن است به حداکثر مجازات محکوم شود.

سرقت از جمله جرایمی است که در اکثر کشورهای دنیا واقع می شود حتی کشورهایی که از نظر موقعیت اجتماعی نسبت به سایر کشورها در مرتبه بالاتر قرار دارند .جرم‌سرقت کم و بیش در آن کشورها نیز واقع می‌شود سرقت در مورد اموال منقول به وقوع می پیوندد چون عملاً سرقت اموال غیر منقول غیر ممکن است در واقع عنصر اصلی سرقت ربایش است و در ربایش باید جنس قابلیت جابجایی داشته باشد تا بتوان عنوان سرقت را به جرم اختصاص داد.

کاملاً مشخص است که یکی از دلایل فزونی جرم سرقت در جامعه وجود مالخران اموال مسروقه است ،چون اگر سارقان فردی را برای خرید اموال مسروقه سراغ نداشتند کمتر پیش می آمد به سراغ سرقت روند چون در کنار سرقت وجود شخصی که بتواند اموال مسروقه را از سارق خریده و در جای دیگر به فروش برساند بسیار لازم و ضروری است چون فروش اموال مسروقه به افراد متفرقه برای سارق بسیار خطرناک بوده و بعضاً پیش آمده است که سارق زمان سرقت دستگیر نشده است اما زمان فروش مال مسروقه دستگیر شده است.

فردی که مال مسروقه را خریده است از منظر قانون مالخر است و اثبات اینکه فرد مالخر نباشد بسیار سخت است اما چنانچه ثابت شود فرد از مسروقه بودن مال بی اطلاع است مسئولیت از وی ساقط خواهد شد وجود دلایل اطمینان آور مثل پایین بودن قیمت مال نسبت به قیمت واقعی آن که برای فرد ایجاد شک در دزدی بودن آن را ایجاد خواهد کرد هر چند که این مسئله به تنهایی دلیلی بر انجام جرم نیست و باید در ابتدا اثبات شود اما در صورت عدم اطلاع از دزدی بودن مالی که آن را خریداری کرده باشید چه مجازاتی خواهد داشت؟

مجازات خرید مال دزدی بدون اطلاع بر اساس مواردی که به آن اشاره کردیم یکی از شرایط تحقق جرم اطلاع از مسروقه بودن مال است در صورتی که با دلایل کافی ثابت شود که شخص خریدار از دزدی بودن مال اطلاع نداشته است و مشمول مجازات نخواهد شد البته این اثبات دشوار بوده و نیاز به شواهد و قرائن  اطمینان آور و محکمه پسند دارد با این حال در صورت اثبات بی اطلاعی نیز باید کالای خریداری شده را به صاحب و مالک آن بازگرداند .مسئله مهم در رابطه با مجازات خرید مال دزدی آن است که دادگاه مالخر را به رد مال محکوم می‌کند و تنها سارق را به رد عین یا مثل یا قیمت مال محکوم می نماید به این ترتیب چنانچه مالباخته رد مال را از مالخر بخواهد باید دادخواست حقوقی بدهد.

 

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.