وکیل در خرم بید

خداوردی حنیور

وکیل در شیراز و استان فارس و مشاور حقوقی

(0922-265-24-08)

قبول وکالت در دعاوی

حقوقی

خانواده

کیفری

تصادفات

انقلاب

وکیل در خرم بید
وکیل در خرم بید

وکیل پایه یک دادگستری در خرم بید

برای حل دعاوی باید به سراغ یک وکیل خوب رفت ، در زیر به مشخصات یک وکیل ماهر می پردازیم :

۱- یک وکیل ماهر تخصص کافی را دارا است .

۲- یک وکیل خوب باعث می شود که موکل به بیراهه کشیده نشود .

۳- یک وکیل خوب نباید تعهد دهد که متهم را به نتیجه می رساند .

۴- یک وکیل خوب علم و تجربه کافی در ارتباط با موضوع های پرونده را دارا می باشد .

موکل چه تعهداتی به وکیل دارد ؟

وکیل در آباده در این باره میگوید:موکل قراردادی را با وکیل منعقد می کند که یکسری تعهدات،نسبت به وکیل دارد که به صورت زیر می باشد :

۱- ایاب و ذهاب .

۲- هزینه دادخواست .

۳- هزینه اوراق .

۴- حق الزحمه کارشناسی .

وکیل در خرم بید به موکل چه تعهداتی دارد ؟

وکیل در اقلید در مورد وکیل در خرم بید میگوید:یک وکیل تعهداتی در برابر موکل دارد که به صورت زیر می باشد :

۱- باید صورتحساب هزینه هایی را که انجام داده است ، به موکل بدهد .

۲- یک وکیل خوب باید محرم اسرار موکل و امانت دار باشد .

۳- اگر وکیل اقدامی کند که باعث ضرر موکل باشد چه از روی عمد یا چه از روی سهل انگاری باید به جبران خسارت موکل خود بپردازد .

۴-بر اساس مصلحت موکل اقدام نماید .

۵- اگر اموالی را از طرف مقابل گرفته از باید به موکل خود بدهد . مانند : چک ، اشیا ، پول .

۶- برای گرفتن رای مناسب تمام تلاش خود را کند .

وکیل در خرم بید
وکیل در خرم بید

برای استخدام یک وکیل مناسب در خرم بید به موارد زیر توجه کنید :

وکیل در بوانات میگوید:1- ابتدا به کانون وکلا بروید و استعلام بگیرید تا مطمئن شوید که آن شخص وکیل است و با یک فرد دروغگو مواجه نشده اید .

۲- در ارتباط با تخصص وکیل تحقیق کنید . و وکیلی را انتخاب کنید که در حوزه ای که شما می‌خواهید تخصص داشته باشد .

۳- در ابتدا با وکیل یک قرارداد جهت مشاوره منعقد کنید و به لحاظ مشاوره نزد وی بروید و درباره نوع مشکلات  و تخصص او اطلاعاتی را کسب کنید و سپس با اطمینان کامل با وی قرار داد ببندید .

۴- از کسانی که قبلا با آن وکیل پرونده داشت اند ،می‌توانید تحقیق کنید . که در ارتباط با پرونده های آنها  چگونه مواجه شده بوده .

۵- شما باید آگاهی کاملی از تعهداتی که وکیل به شما دارد و تعهداتی که خود شما به وکیل دارید ، داشته باشید  .

پس شما برای انجام پرونده های کیفری و حقوقی که بسیار پیچیده می باشند ، احتیاج دارید که به یک وکیل خوب مراجعه کنید تا به سرعت پرونده ی شما را حل و فصل کند  و در هزینه و زمان صرفه جویی کنید . و قبل از اینکه به یک وکیل مراجعه کنید به تخصص و تجربه او توجه داشته باشید . پس به وکیلی مراجعه کنید که در حوزه که شما می‌خواهید تخصص ، علم و تجربه کافی را داشته باشد . و یکی دیگر از مشخصات وکیل که باید به آن بسیار اهمیت نمود ، امانت داری و حسن شهرت وکیل می باشد .

تعقیب و مجازات انتظامی وکلا:

وکیل کیفری در شیراز در این زمنیه شرح میدهید:مرجع تحقیق و رسیدگی مقدماتی نسبت به شکایت واصله از وکلا و تخلفات آنان دفتر بازرسی و تشکیلات وکلای دادگستری است و محاکمه انتظامی آنان در محکمه ای به عمل می آید مرکب از سه نفر عضو که وزیر دادگستری از بین مامورین قضایی و اداری دادگستری یا وکلا و یا به طور مختلط تعیین می کند.

طرز تحقیق و رسیدگی مقدماتی و تجدیدنظر و مواعد محاکمه انتظامی وکلا را وزارت دادگستری  به موجب نظامنامه تعیین خواهد نمود.

وزیر دادگستری می‌تواند پس از آن که به وسیله دفتر بازرسی و تشکیلات وکلای دادگستری یا به وسیله کانون وکلا و یا به وسایل دیگر از سؤ اعمال و رفتار و تخلفات وکیلی مطلع شد امر به تعقیب انتظامی او بدهد و در موردی که اشتغال وکیل مذبور به وکالت تا تعیین تکلیف قطعی او منافی با حیثیت وکلا و یا موجب ضرر برخلاف حقی برای اشخاص باشد او را از شغل وکالت معلق دارد.

مجازاتهای انتظامی به قرار ذیل است :

وکیل در سعادت شهر در این زمنیه شرح میدهید:

۱.توبیخ شفاهی.

۲. توبیخ کتبی با درج در پرونده.

۳. توبیخ با درج در مجله رسمی.

۴. ممنوعیت موقت از سه ماه تا ۲ سال .

۵.تنزل درجه .

۶.محکومیت دائم از شغل وکالت.

مرور زمان نسبت به تعقیب انتظامی وکلا در سال از تاریخ وقوع امر مستوجب تعقیب است در صورتی که وکیل تعقیب شده باشد دو سال از تاریخ آخرین اقدام انتظامی است.

وکلای معلق و اشخاص ممنوع الوکاله و به طور کلی هر شخصی که دارای پروانه وکالت نباشد از هرگونه تظاهر و مداخله در عمل وکالت ممنوع است اعم از اینکه عناوین تدلیس از قبیل مشاوره حقوقی و غیره اختیار کند یا این که به وسیله شرکت و سایر عقود یا عضویت در موسسات خود را اصیل در دعوا قلمداد نمایند متخلف از ۱ الی ۶ ماه حبس تأدیبی محکوم خواهد شد.

وکیل در خرم بید
وکیل در خرم بید

هرگاه محاکم و مدعیان عمومی در اجرای مواد این قانون بی‌نظمی یا مسامحه مشاهده کرده یا متوجه شوند وکیلی از عهده انجام وظیفه وکالتی برنمی‌آید و همچنین هر گاه از سؤ  اخلاق و اعمال وکیلی مطلع گردند مکلفند بدون تأخیر مراتب را به وزیر دادگستری را گزارش دهند در صورت تخلف و مجازات انتظامی تا درجه چهارم محکوم خواهند شد.در صورتی که وکیل دادگستری یا زوجه او با دادرس یا دادستان یا دادیار یا بازپرس قرابت نسبی یا سببی تا درجه سوم از طبقه دوم داشته باشند مستقیماً یا با واسطه از قبول وکالت در آن دادگاه یا نزدیک آن دادستان یا دادیار یا بازپرس ممنوع است.

دادسرای انتظامی وکلا مرجع رسیدگی به تخلفات وکلا و کارگشایان دادگستری و تعقیب آنان بوده و از دادستان عده لازم دادیار که از طرف هیئت مدیره کانون برای مدت دو سال به رای مخفی انتخاب می شوند تشکیل می گردد دادسرای انتظامی وکلا پس از رسیدگی به تخلفات و شکایات در صورتیکه عقیده بر تخلف داشته باشد کیفرخواست صادر می‌کند و در غیر اینصورت قرار منع تعقیب خواهد داد.

قرار منع تعقیب از طرف شاکی و رئیس کانون ظرف ده روز پس از ابلاغ با رعایت مسافت طبق قانون آیین دادرسی مدنی قابل شکایت در دادگاه های انتظامی وکلا خواهد بود.

در صورتی که دادگاه انتظامی وکلا قرار منع تعقیب را صحیح ندانست به موضوع رسیدگی کرده و حکم مقتضی صادر می نماید.

رسیدگی به تخلفات وکلا و کارگشایان دادگستری به عهده دادگاه انتظامی وکلا است دادگاه مزبور از سه نفر وکیل درجه یک که به انتخاب هیئت مدیره کانون برای مدت ۲ سال تعیین می گردد تشکیل می شود و برای مدت مزبور هیئت مدیره ۲ نفر عضو علی البدل از بین وکلا پایه یک انتخاب می نماید که در مورد غیبت یا معذوریت اعضای اصلی در دادگاه انتظامی شرکت نمایند.

مجازات های درجه یک و دو و سه نسبت به وکیل مورد تعقیب قطعی است ولی شاکی خصوصی که تعقیب به موجب شکایت او به عمل آمده از کلیه آرای صادره و همچنین دادسرای انتظامی وکلا و رئیس کانون از حکم برائت و از مجازات هایی در ۴ به بالا می توانند ظرف مدت ۱۰ روز پس از ابلاغ با رعایت مسافت طبق قانون آیین دادرسی مدنی تقاضای تجدید نظر نمایند مرجع تجدید نظر دادگاه عالی انتظامی قضات بوده و رای دادگاه مزبور قطعی است.

در صورتی که رئیس دادگاه یا دادستان شهرستان و یا رئیس دادگاه استان یا دادستان تخلفی از وکیل مشاهده نمایند که قابل تعقیب باشد باید مراتب را کتباً به دادسرای انتظامی وکلا اطلاع دهند در صورتی که دادسرای مزبور موضوع را قابل تغییر تشخیص دهد پرونده را با صدور کیفرخواست به دادگاه انتظامی وکلا ارجاع می کند و در غیر این صورت نظر خود را با ذکر دلیل به دادستان اطلاع می‌دهد و اگر دادستان مزبور به نظر دادسرای انتظامی وکلا تسلیم نشد راسا از دادگاه انتظامی وکلا رسیدگی به موضوع را تقاضا می نماید.

هرگاه وزیر دادگستری به جهتی از جهات وکیل را قابل تعقیب دانست میتواند از دادگاه انتظامی وکلا با ذکر دلایل امر تقاضای رسیدگی نماید و نیز در صورتی که به حکم دادگاه مزبور تسلیم نباشد می تواند تقاضای تجدید نظر کند.

وکیل در خرم بید
وکیل در خرم بید

در صورتی که وزیر دادگستری و رئیس هیئت مدیره کانون وکلا به جهتی از جهات اشتغال وکیل مورد تعقیب را به کار وکالت مقتضی نداند می‌تواند از دادگاه انتظامی وکلا تعلیق موقت او را بخواهد و دادگاه موظف است در جلسه خارج از نوبت به این درخواست رسیدگی نموده و در صورتی که رای بر تعلیق صادر شود این رای قابل اجرا خواهد بود و همچنین در صورت درخواست ۶ نفر از اعضای هیئت مدیره کانون رئیس کانون مکلف است از دادگاه تقاضای تعلیق وکیل مورد تعقیب را  بنماید از رای مزبور وکیل معلق می تواند تقاضای تجدیدنظر نماید و نیز از رای عدم تعلیق وزیر دادگستری و رئیس کانون وکلا حق تقاضای تجدید نظر دارند.

هرکس نسبت به وکیل دادگستری در حین انجام وظیفه وکالتی یا به سبب آن توهین نماید به حبس تأدیبی از ۱۵ روز الی سه ماه محکوم خواهد گردید.

تعیین تعداد کاراموزان وکالت برای هر کانون برعهده کمیسیونی متشکل از رئیس کل دادگستری استان رئیس شعبه اول دادگاه انقلاب و رئیس کانون وکلای مربوط می باشد که به دعوت رئیس کانون وکلای هر کانون حداقل یک بار در سال تشکیل و اتخاذ تصمیم می نماید.

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.