وکیل درخنج

خداوردی حنیور

وکیل در شیراز و استان فارس و مشاور حقوقی

(0922-265-24-08)

قبول وکالت در دعاوی

حقوقی

خانواده

کیفری

تصادفات

انقلاب

وکیل در خنچ
وکیل در خنچ

وکیل پایه یک دادگستری در خنج

وکالت مثل خیلی از شغل های دیگر نیازمند آن است که افراد دارای خصوصیات و استعدادهای ویژه‌ای باشند تا بتوانند آن چه در پیش رو دارند را به راحتی بگذرانند و در زمینه شغلی خود موفق باشند. شغل وکالت از جمله شغل های سخت و پیچیده می باشد. شخصی که اراده می کند این شغل را برگزیند باید :

1- از یک شخصیت انعطاف پذیر و در عین‌حال قاطع برخوردار باشد.

2- در دادگستری باید دارای اعتماد به نفس زیاد باشد تا قادر باشد در جمع اطلاعات خود را به شکل شفاف بیان کند و از موکل به خوبی دفاع نماید.

3- از قدرت صبر در برابر فشار زیاد کاری برخوردار باشد. زیرا امکان دارد برای یک پرونده چندین روز به شکل شبانه روزی کار کند یا به شکل هم زمان در چندین پرونده فعالیت نماید که حتماً باید از قدرت جسمی و روحی بالایی برخوردار باشد.

4-ئداشتن قدرت تجزیه و تحلیل و اطلاعات جامع از خصوصیات یک وکیل دادگستری می باشد تا بتواند روند پرونده را تا آخر به نفع و سود موکل جلو ببرد.

5- یک وکیل دادگستری باید صبر و تحمل زیادی داشته باشد و دقت و حوصله لازم به منظور رفع و حل پرونده ها را داشته باشد و بتواند نقشه رفع و حل مشکل را رسم کند.

6- وکیل دادگستری باید راز دار باشد و همه اسرار موکل خود را حفظ نماید.

تکالیف وکیل

وکیل در لامرد میگوید:وکیل دادگستری باید همه مواد قانونی و مقررات جدید و قدیم را بشناسند و تبصره های قانونی را زیر و رو نماید. و به همه ی مقررات تسلط کافی داشته باشد تا افراد مختلف در زمینه‌های مختلفی که به آن ها مراجعه می‌کنند قادر باشند  مشاوره گرفته و در این زمینه بتوانند با پرونده های مختلف، اطلاعات خود را تکمیل کنند و آن ها را دسته بندی نموده و  برای رفع پرونده های دیگر از این اطلاعات استفاده نماید و در واقع نماینده موکل خود در دادگاه باشند. 

وکیل درخچ
وکیل درخچ

انواع وکالت

وکیل در گراش در این باره توضیح داد:وکالت قراردادی عبارت است از نوعی وکالت است که افراد شخصاً وکیل خودشان را انتخاب می نمایند و به همین جهت به آن حالت قراردادی اطلاق می شود.

 وکیل معاضدتی یا وکالت تبرعی 

وکیل در قیر و کارزین توضیح میدهد:این امکان وجود دارد که وکالت مجانی یا با اجرت باشد. حالت تبرعی برابر با وکالت رایگان است که وکیل در مقابل وکالتی که انجام می دهد حق الزحمه نمی گیرد. نکته این که تکلیف دارند در وکالتنامه های خودشان دستمزد حق الوکاله را درج کنند و برابر پنج درصد آن را ،تمبر، به منظور علی الحساب مالیاتی روی وکالتنامه هم الصاق و باطل کنند. به بیان شفاف تر از آن جایی که وکیل دادگستری وکالت معاذتی را که دریافت می‌کند حق الوکاله نمی گیرد، در نتیجه مالیات بر درآمد را لازم نیست بپردازد.

قابل توجه این که از وظایف مهم کانون وکلای دادگستری معاضدت قضایی می‌باشد که از سوی وکلای عضو کانون صورت می‌پذیرد. فردی که توانایی پرداخت هزینه دادرسی و حق الوکاله را به منظور احقاق حق خودش ندارد، می تواند از وکیل معاضدتی استفاده کند و از پرداخت حق الوکاله معاف شود.

در مورد بهره بردن از وکیل معاضدتی وظیفه ی تعیین آن  بر عهده ی شعب معاضدت قضایی کانون وکلا می باشد. افرادی که قدرت پرداخت احقاق حق خود را ندارند، این امکان را دارند که از کانون وکلا یا هیئت اجرایی یا از روسای حوزه های قضایی درخواست معاضدت و کمک کنند.

منوط بر این که دعوا در مورد فرد تقاضا کننده باشد، امکان معاضدت وجود دارد و تقاضای معاضدت به دبیرخانه موسسه معاضدتی قضایی کانون وکلا داده می شود. افرادی که از این موسسه دور هستند، این امکان را دارند که از طریق دفتر کل دادگستری محل اقامت خود، درخواستشان را ارسال کنند.

در این شرایط دفتر کل دادگستری تکلیف دارد که تقاضانامه را به اضافه مدارکی که در زیر اشاره می‌شود در سریعترین زمان ممکن به دبیرخانه معاضدت قضایی بفرستند. در شرایطی که موسسه معاضدت قضایی ضروری بداند، توضیحاتی از درخواست کننده می خواهد و او باید از طریق نامه یا اخطار حاضر شود. اما هر وقت اقامتگاه متقاضی خارج از حوزه معاضدت قضایی باشد، تحقیقات از طریق یکی از وکلای دفتر کل دادگستری محل یا دفتر دادسرای محل اقامت درخواست کننده، انجام می شود.

وکیل معاضدتی وکیلی می باشد که موکل آن را انتخاب نمی‌کند.

او به علت عدم توانایی مالی به منظور دریافت وکیل به کانون وکلا رجوع کرده و کانون وکلا با توجه به اصل ۳۵ قانون اساسی و در نظر گرفتن ماده ۴۴ قانون وکالت، بعد از ملاحظه و بررسی شرایط او و تحقق عدم توانایی مالی موکل، اگر دعوا  مربوط به شخص متقاضی باشد، قانونا وکیلی را به او معرفی می کند که تحت عنوان وکیل معاضدتی معرفی می‌گردد تکلیف وکیل این است که در دعوای حقوقی تحت عنوان معاضدت، وکالت کند. افرادی که به عنوان موکل به این دسته از وکلا رجوع می نمایند از پرداخت حق الوکاله معاف خواهند بود.

 وکیل تسخیری

وکیل کیفری در شیراز در مورد وکیل تسخیری توضیح داد:

وکیل درخچ
وکیل درخچ

وکالت تعیینی

وکیل در اوز میگوید:این شکل از وکالت از سوی موکل به وکیلی که انتخاب کرده است واگذار می‌شود که امکان دارد موضوع به وکیل پایه یک دادگستری یا به وکیل پایه دو دادگستری ارجاع شود.

وکالت اتفاقی

وکیل در فراشبند:برخی افراد هستند که دارای معلومات و اطلاعات لازم برای انجام وکالت می باشند. اما شغلشان وکیل دادگستری نیست. این افراد چنان چه بخواهند برای اقوام نسبی و سببی خود تا درجه دو از طبقه سه وکالت کنند، این امکان وجود دارد که در سه نوبت در سال به آن ها به حالت اتفاقی وکالت داده ‌شود. حالت اتفاقی با رعایت ضوابط و شرایط که از سوی کانون وکلای دادگستری تعیین شده است، صادر می گردد.

این شرایط و مقررات در آیین نامه صدور جواز وکالت اتفاقی در نظر گرفته شده است که این آیین نامه را با هم در زیر مرور می‌کنیم:

در آیین نامه صدور جواز وکالت اتفاقی یا وکالت موقت به این شکل ایراد شده است که به منظور اجرای ماده ۲ قانون وکالت مصوب سال ۱۳۱۵ و با در نظر گرفتن ماده ۲۲ لایحه ی استقلال کانون وکلای دادگستری مصوب ۱۳۳۳ و با هدف امور راجع به صدور جواز وکالت اتفاقی و شرایط تقاضای آن مقررات زیر مشخص می شود.

تقاضای دریافت جواز وکالت اتفاقی باید به وسیله متقاضی به عمل آید و در آن خودش را به طور کامل معرفی کرده و میزان تحصیلات و تجربیات و بقیه دلایلی که در موضوع موثر است نگارش کند و همچنین مشخصات و نشانی کامل موکل و موکلین و درجه  و نسبت به بستگانشان را تعیین نماید و ضمن همه این موارد مشخصات موضوعی که متقاضی می خواهد طرح کند یا دفاع از آن را به عهده بگیرد، ثبت شود.

به منظور انجام وکالت اتفاقی برای هر وکالت اتفاقی باید درخواست و تقاضای جداگانه‌ای به اضافه پیوست‌های آن تهیه شود و این اصل راجع به پرونده هایی که از دو یا چند دعوای مرتبط برخوردارند، نیز رعایت می شود.

جز این که با تشخیص کانون وکلا تکرار اصل درخواست یا مدارک و مستندات ضرورتی نداشته باشد. کانون قادر است بعد از آن که شرایط را محقق کرد، یک اختبار با هدف بررسی توان عملی و تجربی آن ها برگزار کند و جواز وکالت اتفاقی را بعد از موفقیت در این ازمون اختباری به او اعطا نماید که البته اعطای این جواز به صلاحدید کانون وکلا می باشد.

پرونده ای که قرار است به منظور بررسی و با تقاضای وکالت اتفاقی مورد رسیدگی قرار بگیرد، نیازمند مبلغی می باشد که از سوی کانون وکلا تعیین شده و اعلام می شود. این مبلغ به هیچ شکلی برگردانده نمی شود.

آن چه در رویه ها و نظریه حقوقی اظهار شده است این است که قبول کردن وکلای غیررسمی که مجوز وکالت اتفاقی را هم ندارند، تخلف محسوب میشود و با توجه به نظر قانون، وکالت در این زمینه از سوی هیچ وکیلی چه رسمی و چه اتفاقی  که پرونده ای را بدون آن که پروانه وکالت داشته نمی‌تواند مورد قبول محکمه قرار بگیرد و نیز در ماده ۲ قانون  فوق به اقارب و بستگان افراد اجازه وکالت اتفاقی داده شده ولی باز هم نیاز به پروانه دارد و در موضوع آن از این نظر فرق و تفاوتی بین وکالت برای بستگان و غیر از آن نیست.

وکیل درخچ
وکیل درخچ

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.