وکیل در شیراز و مشاور حقوقی

(0922-519-24-08)

قبول وکالت در دعاوی

حقوقی

خانواده

کیفری

تصادفات

انقلاب

وکیل ضرب و جرح در شیراز
وکیل ضرب و جرح در شیراز

وکیل پایه یک دادگستری ضرب و جرح در شیراز:

وکیل ضرب و جرح در شیراز در این باره توضیح میدهد

معمولاً  درگیری، با ضرب و جرح همراه است. ضرب همانگونه که از لفظ آن برداشت می‌شود وارد کردن ضربه به جسم دیگری را گویند که به خونریزی منجر نشود هرچند که ممکن است باعث سرخ شدن ،تورم، کبودی ،شود اما جرح باعث جراحت و خونریزی می‌شود ضرب و جرح ضارب را مستحق مجازات و پرداخت دیه یا ارش می کند.

اما بعضی اوقات ضرب و جرح باعث نقص عضو و یا حتی فوت مجنی علیه می‌گردد. یعنی جراحت کمتر موجب زیان بیشتر می شود .مثلا وقتی که جراحت در نقاط حساس بدن ایجاد می‌شود مثل جراحت بر شاهرگ گردن یا جراحت کشاله ران که در این حالات جراحات ممکن است منجر به فوت مجنی‌علیه گردد .در بسیاری از مواقع ضارب تنها قصد جرح دارد اما اثابت سی نوک تیز به قسمت های حساس بدن موجب فوت می شود .جراحت اصولاً با جسم نوک تیز و برنده اتفاق می‌افتد، اما ضرب به وسیله ابزاری مانند چوب و چماق اتفاق می‌افتد. جراحاتی که به وسیله جسم نوک تیز بر بدن وارد می شود چنانچه سریعاً به مجنی علیه رسیدگی نشود ممکن است به سبب خونریزی شدید منجر به مرگ شود ضرب و جرح ،جرم است و قانونگذار برای آن مجازات تعیین کرده است.

اگر ضرب و جرح شدید باشد که موجب نقصان یا شکستن یا از کار افتادن عضوی از اعضای بدن یا منتهی به مرض دائمی یا فقدان یا نقص یکی از حواس یا منافع یا زوال عقل قربانی شود، مرتکب جرم علاوه بر محکومیت به پرداخت دیه به تحمل بیش از شش ماه تا دو سال حبس محکوم خواهد شد. ضرب به معنای زدن است و به صدمات و آسیب هایی گفته می شود که وارد کردن آنها باعث از هم جدا شدن نسوج و خونی ظاهری بدن نمی‌شود و صرفاً منجر به کبودی سرخ شدگی یا تورم و … می‌شود.

جرح به معنای زخم زدن است و به آسیب هایی گفته می شود که باعث از هم جدا شدن بافت های بدن شده و با خونریزی ظاهری و بیرونی همراه است مانند :خراشیدگی، بریدگی و پارگی دست، ضرب و جرح گاهی ممکن است با شکستگی استخوان نیز همراه باشد یا باعث شود که یکی از حواس شخص مصدوم از بین برود یا درست عمل نکند یا حتی عقل مصدوم هم ذایل شود .البته این ضربه خود می تواند عمدی یا غیرعمدی باشد که اثبات غیر عمدی بودن آن مشکل است.آیا مزاحمت مقدمه ضرب و جرح است؟در این مورد با وکیل مزاحمت در شیراز مشورت کنید

وکیل ضرب و جرح در شیراز در این باره توضیح میدهد

 مجازات ضرب و جرح عمدی:

لازم است بدانیم مجازات اصلی و اولیه ضرب و جرح از نوع عمدی مانند قتل عمد( قصاص نفس) است یعنی همان طور که اولیای دم مقتول (بستگان درجه اول مقتول که صاحب خون وی هستند) می‌توانند درخواست کنند که قاتل کشته شود در ضرب و جرح نیز شخص آسیب دیده میتوانند  همان آسیبی که ضربه وارد کرده است تحت نظر قاضی بر جسم ضارب وارد کنند اما از آنجا که عملا امکان شبیه‌سازی دقیق، همان آسیب وجود ندارد و به اصطلاح امکان ما ثلث وجود ندارد قصاص قابل اجرا نیست و به جای آن برای هر نوع آسیبی که به بدن بزه دیده وارد می‌شود مبلغ معینی در قانون تعیین شده که دیه نام دارد. مرتکب جرم در صورت درخواست مجنی‌علیه مکلف به پرداخت آن به وی است اگر ضرب و جرح به قدری شدید باشد که ممکن است،موجب نقصان یا شکستن یا از کار افتادن عضوی از اعضای بدن یا منتهی به مرض دایمی یا فقدان یا نقص یکی از حواس یا منافع یا زوال عقل قربانی شود مرتکب جرم علاوه بر محکومیت پرداخت دیه به تحمل بیش از شش ماه تا دو سال حبس محکوم خواهد شد .

ضارب ممکن است عوارض عمل ضرب و جرح را به وسیله اعضای خود مانند دست و پا و دندان انجام دهد یا از وسایل دیگری مانند سنگ چوب ،چاقو،سلاح و … استفاده کنند .درصورتی که جرح وارده منتهی به ضایعات شدید مذکور نشود ولی ضارب (واردکننده ضربه) از اسلحه و چاقو و امثال آن استفاده کرده باشد در صورتی که جرح وارده منتهی به ضایعات نشود و آلت جرح اسلحه و چاقو و امثال آن باشد مرتکب به سه ماه تا یک سال حبس محکوم خواهد شد. ممکن است شخصی بدون اینکه از سلاح استفاده کند٫ اعم از سلاح گرم و سرد منظور می‌باشد به دیگری ضربه وارد کند که هیچ گونه آثار ظاهری حتی سرخ شدگی و کبودی در بدن شخص مضروب باقی نگذارد در این حالت پرداخت پیه منتفی است اما ممکن است مرتکب به ۹۱ روز تا ۶ ماه حبس یا ۱۱ تا ۳۰ ضربه شلاق محکوم شود.مجازات تهدید به ضرب و جرح چیست؟ با وکیل تهدید در شیراز صحبت کنید!

نحوه تعقیب و محکومیت مرتکب:

محکومیت ضارب به پرداخت دیه منوط به این است که حتماً شخص آسیب دیده شکایت کرده و دیه صدمات وارد شده خود را تقاضا کرده باشد اما اگر یکی از دو فرضی ماده ۶۱۴ و تبصره آن از قانون مجازات اسلامی اتفاق افتاده باشد یعنی ضرب و جرح منتهی به یکی از آسیب‌های شدید مندرج در آن ماده باشد یا از سلاح و چاقو استفاده شده باشد برای تعقیب متهم ضرورتی به شکایت شاکی خصوصی نیست و حتی بدون آنکه شخص مصدوم شکایت کرده باشد مرجع قضایی خود متهم را تعقیب کرده و مجازات می‌کند در این حالت جرم ضرب و جرح عمدی از جرایم غیر قابل گذشت است و برای تعقیب متهم  نیازی به شکایت شاکی وجود ندارد زیرا با ارتکاب آن به جامعه زیان وارد می‌شود و به همین جهت جرم جنبه عمومی دارد. اگر ضرب و جرح منجر به نتایج در ماده ۶۱۴ قانون مجازات اسلامی نشود و نه از سلاح و چاقو استفاده شده باشد تعقیب متهم منوط به شکایت شاکی خصوصی در این فرض شخص آسیب‌دیده فقط می تواند مطالبه دیه کند.

وکیل ضرب و جرح در شیراز
وکیل ضرب و جرح در شیراز

 ایراد ضرب و جرح نسبت به مرده:

برای تحقق جرم ضرب و جرح لازم است که شخص بزه دیده مجنی  علیه حتماً زنده باشد و اگر شخصی به انسان فوت شده ضربه وارد کنند عمل و جرم مستقل تحت عنوان جنایت بر میت است .

جرم نزاع و ضرب و جرح عمدی:

فشارهای ناشی از روابط اجتماعی آستانه تحمل بعضی افراد و ناراحتی های روحی و روانی باعث شده که در جامعه امروزی گاهی یک اتفاق ساده به منازعه ای تبدیل شود حتی منازعه منجر به مرگ یکی از طرفین شود موارد متعددی به پزشکی قانونی اطلاع داده می شود که افراد زیادی در قالب دو گروه بر سر موضوعی که در اکثر مواقع کم اهمیت است با یکدیگر درگیر شده اند، درگیری‌هایی که حتی گاهی منجر به معلولیت یا مرگ می شود اتفاقی که در هر صورت امنیت و سلامت جامعه را به خطر می‌اندازد و عده‌ای را گرفتار می کند.

بررسی جرم ضرب و جرح عمدی: شرکت در درگیری بسته به میزان خسارت وارده مجازات هایی همچون قصاص دیه و حبس را به دنبال دارد گاهی اوقات یک عصبانیت باعث می‌شود فرد کنترل رفتار خود را از دست دهد و در این موارد کافی است فرد وارد نزاع شوند و در این صورت نمی‌توان از عواقب آن جلوگیری کرد.

 مفهوم نزاع دسته جمعی چیست؟

وکیل نزاع در شیراز توضیح میدهد:اطلاق واژه نزاع( مشاجره )زمانی  که شرکت‌کنندگان در مناظره حداقل سه نفر باشند و چنانچه یکی از سه نفر طفل باشد نزاع محقق نشده است. شرکت در منازعه یعنی روی آوردن به ضرب و جرح یعنی دست زدن به جرم علیه اشخاص که تبعات حقوقی فراوانی برای افراد به بار می‌آورد از نظر حقوقی ضرب به صدمات گفته می‌شود

که از هم گسیختگی نسوج و خونریزی از بدن را همراه ندارد به کسی که در یک نزاع شرکت می‌کند و موجب ایجاد کبودی ،تورم، پیچ خوردن مفاصل و خون مردگی در بدن طرف نزاع می‌شود از نظر قانون مرتکب ضرب شده است و معمولاً با دست ،یا پا یا با تمام سنگینی بدن یا با استفاده از ابزاری مثل چوب، آهن یا سنگ ،اتفاق می افتد اما به هر حال تشخیص آن آسیب ظاهری بدون خونریزی است در مقابل جرح به آسیب‌های گفته می‌شود که با خونریزی ظاهری و بیرونی همراه باشد مثلا وقتی کسی باعث ایجاد خراشیدگی ،بریدگی یا پارگی در بدن فرد می شود. پس قطع عضو، سوختگی ،شکستگی و بریدگی یا موارد شبیه اینها از انواع جرم هستند.

چنانچه عده ای با یکدیگر منازعه کنند مثل اینکه از هر دو طرف تعداد  معین به سوی یکدیگر حمله ور شده و با چوب و چماق و یا ابزار تیز و برنده به یکدیگر جراحاتی را وارد سازند درصورتی که نزاع منتهی به قطع شود شرکت کنندگان در نزاع به یک تا سه سال حبس محکوم خواهند شد و این مجازات جدا از مجازاتی است که مقنن برای قاتل در نظر گرفته است چنانچه نزاع منجر به عیب و نقص عضو یکی از شرکت‌کنندگان در منازعه شود همه شرکت‌کنندگان به حبس از شش ماه تا سه سال محکوم خواهند شد و در صورتی که نزاع منتهی به ضرب و جرح شود شرکت کنندگان در نزاع به حبس از سه ماه تا یک سال محکوم خواهند شد.

لازم به توضیح است اگر اقدام شخص دفاع مشروع تشخیص داده شود مشمول مجازات های مقرر جهت شرکت کنندگان در نزاع نخواهد بود. ضمن اینکه همان گونه که اشاره شد مجازات شرکت کنندگان در نزاع مانع اجرای مقررات قصاص یا دیه زمانی که شرکت کنندگان در نزاع به( قتل رسیده یا قطع عضو )شوند حسب مورد نخواهد بود.

وکیل ضرب و جرح در شیراز
وکیل ضرب و جرح در شیراز

برخی مواقع افراد با چاقو ،قمه یا سلاح گرم تظاهر و خودنمایی می‌کنند مثل اینکه با چرخاندن قمه در میان مردم قدرت نمایی کنند و بدین وسیله مزاحمت برای اشخاص فراهم آورد و یا با قدرت نمایی اخاذی و تهدید کنند یا به کسی گلاویز شود در صورتی که از افعال مرتکب از مصادیق محارب نباشد به حبس از ۶ ماه تا ۲ سال و تا ۷۴ ضربه شلاق محکوم خواهد شد ضرب و جرح عمدی: بیشتر کسانی که با دیگران درگیر می‌شوند به فکرشان هم خطور نمی کند مجرمی هستند که مرتکب جرم عمدی شده اند ،نظر قانون گذار در مورد این افراد کاملاً واضح است

پس اگر شخصی به قصد قطع یا جرح عضو به دیگری صدمه بزندمرتکب جرم عمدی شده است حتی زمانی که فرد قصد این عمل را نداشته باشد که عرفاً منجر به قتل یا جرح عضو شود این جرم صادق است .مثل کسی که به قصد دور کردن کسی از صحنه درگیری و ادب کردن او با چاقو به وی صدمه می‌زند چنین افرادی در محضر دادگاه اعلام می‌کنند هیچ قصد قبلی برای قتل یا جرح عضو فرد مصدوم نداشته اند اما قاضی با آنها خواهد گفت اگرچه او چنین قصدی نداشته اما نوع وسیله ای که از آن برای انجام کار استفاده کرده  منجر به چنین نتیجه ای شده است.

اما گاهی اوقات فردی که مرتکب جرم عمدی شده نه قصد چنین کاری داشته و نه وسیله‌ای که از آن استفاده کرده یا نوع عمل او باعث بروز صدمه شده، بلکه عمل او نسبت به طرف مقابل به واسطه پیری، بیماری، ضعف جسمانی یا سن کم مصدوم منجر به قطع یا جرح عضو شده در حالی که صدمه زننده از این موضوع باخبر بوده است. چنانچه قاضی تشخیص دهد قطع یا جرح عضو عمدی است مصدوم می تواند تقاضای قصاص کند.

وکیل ضرب و جرح در شیراز
وکیل ضرب و جرح در شیراز

اگر  مجرمیت ضارب اثبات شود با رعایت شرایط قصاص خواهد شد. به این ترتیب باید در قصاص بین اعضا تساوی باشد و اگر کسی دست راست دیگری را شکست دست راست او به تقاضای مصدوم شکسته شود یعنی هر عضو در مقابل همان عضو، همان محل در مقابل همان محل ،البته یک استثنا وجود دارد به این صورت که اگر مجرم دست راست نداشته باشد دست چپ و دست چپ نداشته باشد پای به جای دست قصاص می‌شود. ولی این قاعده در مورد سایر اعضا صدق نمی‌کند. اگر قاضی تشخیص دهد قطع یا جرح عمدی است مصدوم می‌تواند تقاضای قصاص کند در این صورت اگر مجرمیت ضارب اثبات شود با رعایت شرایطی قصاص خواهد شد. در مورد قصاص علاوه بر تساوی در محل اعضا باید آنها از نظر سالم بودن هم با یکدیگر مساوی باشند برای همین در بعضی از جراحات و سوختگی ها یا در مورد شکستگی استخوان ها که ممکن است قصاص موجب مرگ مجرم شود یا بیشتر از صدمه ای که وارد کرده صدمه ببیند جای قصاص دیه اخذ می‌شود.

 

1 دیدگاه

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.