وب سایت حقوقی وکیل در شیراز

معرفی وکیل مزاحمت در شیراز

09225192408

 

منظور از مزاحمت چیست؟

هر گونه مزاحمت برای دیگران عملی ناپسند و مذموم است. مزاحمت در واقع زیر پا گذاشتن حق دیگران و اجازه ندادن به وی برای انجام عملی است که قانونا مجاز به انجام آن است.

اگر اتومبیلی جلوی در منزلی پارک شود و اجازه ورود و خروج اتومبیل صاحب خانه به داخل آن خانه سلب شود به نوعی مزاحمت ایجاد شده است.

امروزه از صبح تا شب در کوچه و خیابان با انواع و اقسام مزاحمت ها روبرو هستیم. حتی عدم رعایت حق تقدم نسبت به سایر وسایل نقلیه علاوه بر این که تجاوز به حقوق دیگران می باشد مزاحمت نیز قلمداد می گردد .نمی توان مزاحم دیگری شد و آن را قسمتی از حقوق خود بدانیم در واقع مزاحمت تجاوز و تعرض به حقوق دیگران است و در بسیاری از موارد قانونگذار برای آن جرم انگاری کرده است، هرچند که بخشی از مزاحمت ها وارد در حقوق مدنی می باشد اما بسیاری از مزاحمت ها وصف کیفری داشته و مستوجب مجازات می باشد.

مزاحمت ها در قوانین، مقررات، فرهنگ ها و هنجارهای کشور های گوناگون با یکدیگر متفاوت است. ممکن است عملی در کشوری مزاحمت به حساب آید اما همان عمل یا همان فعل در کشور دیگر مزاحمت نباشد. اما بسیاری از مزاحمت ها در اکثر فرهنگ‌ها مشترک می باشند باید بدانیم که سلب حقوق دیگران مزاحمت است. نادیده گرفتن حقوق شهروندی، راه بندان ،از انواع مزاحمت هایی می‌باشد که به صورت روزمره با آن مواجه هستیم.

از مهمترین مصادیق مزاحمت که وصف کیفری داشته ،مزاحمت با چاقو یا هر نوع اسلحه دیگر است این عمل از دیدگاه مقنن عملی مجرمانه و مستوجب مجازات می‌باشد مزاحمت و قدرت نمایی با سلاح در قانون مجازات اسلامی به آن تصریح شده است .

نوع دیگری از مزاحمت تحت عنوان مزاحمت در احداث تاسیسات آب و برق است و آن هم وارد در قانون مجازات اسلامی و وصف کیفری دارد و شامل مواردی می شود که افراد به هر انگیزه حین ایجاد تاسیسات مذکور و پس از آن مانعی در سر راه عملیات اجرایی مذکور ایجاد نمود و به اصطلاح مزاحم شود این عمل در واقع تعرض به حقوق دیگران و یک نوع مزاحمت عمومی به حساب می‌آید. ایجاد مزاحمت مجدد در املاک و اموال غیر منقول پس از رفع آن نیز جرمی با مجازات مجدد است که در قانون به آن اشاره شده است. افترا یا تهمت که در عرف به آن اعاده حیثیت یا ادعای حیثیت گفته می شود عملی است که در آن مرتکب با استفاده از نوشته یا اوراق چاپی یا نطق یا سخنرانی فردی را متهم به عمل غیر قانونی یا غیر اخلاقی می نماید در قانون ایران علاوه بر جان و مال که محترم و مورد حمایت قانون گذار می باشد آزادی افراد هم محترم و تعرض به آن جرم انگاری شده است.

جرم مزاحمت یکی از انواع جرایم علیه اشخاص و آزادی آنها می باشد که عناوین مختلفی دارد و هر کدام از زیر شاخه های آن عنصر مادی متفاوتی دارد یکی از انواع مزاحمت ها که بسیار در گذشته متداول و رایج بود و بیشتر جنبه تفنن و سرگرمی داشت و در بعضی از موارد نیز از بحث تفنن و سرگرمی خارج و یک عمل مجرمانه مذموم و ناپسند بود مزاحمت به وسیله تلفن بود. مزاحمتی تلفنی یک فعل عمدی آگاهانه با استفاده از تلفن و یا سایر ابزارهای مخابراتی می باشد که عنصر قانونی یا همان مجازات و جریمه جرم مزاحمت تلفنی که به وسیله تلفن یا دستگاه‌های مخابراتی دیگر برای اشخاص ایجاد مزاحمت می‌نمودند علاوه بر اجرای مقررات خاص شرکت مخابرات مرتکب به حبس از یک تا شش ماه محکوم می شد.

از انواع مزاحمت ها که باز هم قانونگذار به آن وصف کیفری داده و مرتکب آن را مستوجب مجازات می داند مزاحمت خیابانی برای اطفال بانوان و نوامیس می‌باشد.

اولاً این جرم به دو صورت امکان پذیر است اول تعرض یا ایجاد مزاحمت برای خانم ها و کودکان و دوم توهین با الفاظ و کلمات مخالف شئون و حیثیت بانوان .عنصر مادی جرم توهین به نوامیس از طریق مزاحمت، تعرض ،توهین، انجام رفتار توهین آمیز قابل تحقق می باشد .هر کس در اماکن عمومی یا معابر متعرض و مزاحم اطفال و زنان بشود یا با الفاظ خلاف شئون و هست با آنها تعیین نماید و هم پس از دو تا شش ماه و تا هفتاد و چهار ضربه شلاق محکوم می‌گردد .

شرایط لازم برای تحقق جرم مزاحمت به زنان و کودکان:

مزاحمت در معابر عمومی به اطفال و نوامیس از جمله جرایم غیرقابل گذشت می باشد .

شرایط لازم برای تحقق جرم توهین به زنان و کودکان اول این است که حتماً باید در مکان و معابر عمومی انجام گیرد و در توهین به زنان و کودکان در اماکن خصوصی محقق نیست. دوم اینکه ارتکاب این جرم از طریق ترک فعل غیر ممکن است اما این که منظور از مکان عمومی کجاست و به چه مکان هایی مکان عمومی اطلاق می شود مکانی که همه مردم می‌توانند بدون دعوت در آنجا حضور پیدا کنند مانند کوچه، خیابان، میادین و از این قبیل، از مصادیق مکان عمومی می باشد اما برای عمومی بودن مکان حضور شاهد لازم نیست.

از انواع مزاحمت ها مزاحمت ساختمان سازی و عدم رعایت نظافت محیط می باشد طبق قانون مقررات ملی ساختمان انباشتن مصالح و ضایعات جدا شده از ساختمان تخریب شده در پیاده رو و دیگر مکان های عمومی و معابر بدون کسب مجوز از مرجع رسمی ممکن نیست و در صورتی که در محل فضای کافی برای انباشت ضایعات وجود نداشته باشد باید هر روز مواد جدا شده به مکان مجاز دیگری منتقل گردد. تخریب در شب به جز موارد اضطراری که با تایید مرجع رسمی ساختمان می‌رسد مجاز می‌باشد مصالح و ضایعات ناشی از تخریب نباید به نحوی انباشته شود که برای ساختمانهای مجاور یا معابر عمومی ایجاد مزاحمت نماید.

مزاحمت نگهداری حیوانات :مالک یا استفاده کننده که در فضای آپارتمان حیوان اهلی یا وحشی نگه می دارد مانند: سگ، کبوتر، قناری، خروس و هر حیوان وحشی و اهلی ممنوع است و فقط در بخش‌های خصوصی آن هم در صورت عدم سلب آسایش مجاورین و عدم آسیب به سلامت آنها امکان‌پذیر است کفترپرانی نیز یکی از انواع این نوع مزاحمت ها می‌باشد که ممنوع است زیرا همه افراد حق مالکیت در فضاهای مشترک را دارند و هرگونه تصرف در قسمت‌های مشاع منوط به توافق همه ساکنین است.

مزاحمت هم از جنبه مدنی و هم از جنبه کیفری با موضوعات گوناگون قابل بررسی است از جنبه مدنی مزاحمت در قالب امور حقوقی و مدنی تعریف می شود مثل زمانی که همسایه به سمت حیاط همسایه پنجره باز می کند یا تصرفات مختلف. اما مزاحمت از جنبه کیفری نیز قابل بررسی است مزاحمت برای نوامیس نمونه بارز از مزاحمت های کیفری می باشد .قدرت نمایی با سلاح سرد نیز از جمله مزاحمت هایی است که قانون گذار برای آن مجازات در نظر گرفته است یکی از عناوین مجرمانه که تحت عنوان مزاحمت قرار می‌گیرد افترا و نسبت ناروا به دیگری است منظور از افترا، دادن نسبت ناروا به شخص دیگر است بدون آنکه در مرجع صالح بتواند آن را ثابت کند. اگر فردی اقدام به شکایت علیه دیگری کند و قادر به اثبات آن نباشد ممکن است تحت عنوان مزاحمت و تهمت مورد تعقیب قرار بگیرد معادل افترا تهمت است مزاحمت یک مفهوم کلی و عام است و واجد مصادیق و کاربردهای متعدد در قوانین موضوعه می باشد

مثل مزاحمت در اعمال حق که در زمره دعاوی تصرف است یا مزاحمت تلفنی یا مزاحمت با چاقو یا مزاحمت بانوان .قانونگذار در قانون مجازات اسلامی برخی از مزاحمت ها را غیرقابل تعویق و تعلیق دانسته است در واقع از نظر قانونگذار مزاحمت برای دیگران عملی نکوهیده بوده است که آن را مستوجب عدم تعلیق و عدم تعویق دانسته است از جمله مزاحمت هایی که در قانون مجازات اسلامی به عنوان جرایم غیر قابل تعویق و تعلیق اشاره شده است جرم قدرت نمایی و ایجاد مزاحمت با چاقو یا هر نوع اسلحه دیگر .جرایم علیه عفت عمومی تشکیل یا اداره مراکز فساد و فحشا از جمله جرایمی مزاحمت است که قابل تعلیق و تعویق نیست.

مزاحمت در احداث تاسیسات عمومی یا مزاحمت در اراضی و املاک نیز از جمله مزاحمت هایی می‌باشد که وصف کیفری داشته و ابتدا باید در دادسرا مطرح شود. مصادیق مزاحمت در کشورهای گوناگون نسبت به نوع هنجارها و فرهنگ های آنان متفاوت است گاها دیده شده است که در بعضی از کشورها رانندگی بدون هیچگونه قاعده مشخصی انجام می پذیرد که این خود یک نوع مزاحمت آشکار در سایر جوامع به حساب آمده اما در آن کشور مشخص،  ممکن است که مزاحمت قلمداد نشود برای اینکه بدانیم کدام رفتار جرم است باید به حقوقی که قانون برای افراد قائل شده رجوع کنیم مزاحمت های آپارتمان نشینی و انواع آن :مزاحمت بر سر پارک ماشین ،پارکینگ ماشین، نحوه مالکیت پارکینگ ها:

معمولاً در سه حالت تعیین می گردد که در حالت اول که بیشتر اتفاق می افتد توسط  مدیر و هیئت مدیره مکان پارکینگ ها مشخص می گردد این بخش مشترک محسوب می‌گردد جزو قسمت انحصاری مالک  نمیباشد و حالت دوم هر پارکینگ در سند مالکیت آورده شده است و جز قسمت اختصاصی می باشد حالت سوم (حالت نادر)  پارکینگ‌ها در سند مالکیت تعیین نمی‌گردند و هر مالک جای مشخصی برای ماشین ندارد و هر کجا که بخواهد پارک‌ می‌کند برقراری نظم در این حالت بسیار مشکل است .طبق ماده ۲ قانون تملک آپارتمان ها نمی توان در قسمت مشاع حق اختصاصی قائل شد،

پس پارک هرگونه وسایل اضافی ،زباله و ایجاد مانع موجب زیر پا گذاشتن حقوق سایرین می باشد و شخص خاطی ملزم به برداشتن موانع است مزاحمت همسایگان در ندادن شارژ: طبق ماده ۱۰ قانون تملک آپارتمانها  هرکس آپارتمانی را خریداری می‌کند باید هزینه‌های آن را هم به نسبت سهم  بپردازد. مانند :مخارج محافظت از ساختمان ،شارژ سالیانه ساختمان، هزینه‌های اداره ساختمان و … در صورت امتناع مالک و مستاجر از پرداخت سهم از طرف مدیر یا هیئت مدیره مبلغ مورد نظر توسط اظهارنامه مطالبه می گردد هرگاه مالک ظرف ده روز از تاریخ ابلاغ اظهارنامه سهم خود را نپردازد مدیر می تواند بنا بر تشخیص خود او را از خدمات ساختمان مثل شوفاژ و تهویه هوا محروم کند در صورتی که مالک و مستاجر همچنان اقدام به تسویه حساب نکنند اداره ثبت محل وقوع اپارتمان به تقاضای هیئت مدیره برای وصول مبلغ مزبور بر طبق اظهار نامه ابلاغ شده مدیر اجراییه صادر خواهد کرد. مدیر یا هیات مدیران موظف می باشند به محض وصول مبلغ از طرف مالک و مستاجر یا  ارائه دستور موقت دادگاه نسبت به برقراری مجدد خدمات فوراً اقدام نمایند .

مزاحمت ساختمان سازی های داخل کوچه، سرو صدای ساختمان سازی:

از وظایف دولت تأمین آزادی و امنیت شهروندان است در قانون مقررات ملی ساختمان در مبحث ۱۲ چه شهروندی یا مالک یا سازنده حق ندارد در اجرای پروژه های ساختمانی موجب آزار دیگر شهروندان گردد.

یکی از انواع مزاحمت ها، مزاحمت ملکی می باشد در واقع در آن متصرف مال غیر منقول درخواست جلوگیری از مزاحمت شخصی را می کند که به مال او مزاحمت (صرفاً ایجاد مزاحمت نه ادعای مالکیت کردن)

دعوای مزاحمت از حق: در شرایط مزاحمت از حق، تصرف قبلی شخصی که ادعای مزاحمت می‌کند مشخص باشد یعنی باید ثابت کند که مال غیر منقول قبل از مزاحمت در تصرف وی بوده است حتی لازم نیست که ثابت کند از مال استفاده می‌کرده است.

ایجاد مزاحمت در تصرفات شخص متصرف:

خلل باید با اراده شخص مزاحم و به قصد مزاحمت باشد حتماً مال موضوع دعوای غیر منقول باشد و در دعوای منقول تصرف راه ندارد .

نکته: اینکه مزاحمت و ممانعت از حق چه تفاوتی باهم دارند؟ در دعوای ممانعت از حق موضوع ایجاد مانع برای حق ارتفاق و انتفاع است شخص مانع ایجاد می‌کند که حقوق، ارتفاقی، انتفاع در مالکیت است مثلاً مجرای آب شخص استفاده کننده داخل خانه شخص است و مانع عبور آب می‌شود اما مزاحم در متصرفات، ایجاد مزاحمت می‌کند که داخل در ملک او نیست مثلاً بستن مجرای آب از منبع بدون آنکه منبع داخل ملک  او باشد.

 چگونه می توانیم از شخص مزاحم ملکی شکایت کنیم ؟

وکیل ملکی در شیراز میگوید: طبق ماده ۱۰ دعاوی اموال غیر منقول اعم از ممانعت و مزاحمت در دادگاه اقامه می گردد که مال غیر منقول در حوزه آن واقع شده است یعنی دادخواست به دادگاه ارائه می گردد اگرچه شخص مزاحم در آن حوزه مقیم نباشد یعنی محلی که مال در آنجا واقع است که محل صالح است نه محل دادگاه شخص مزاحم .هزینه  دعوای حقوقی مزاحمت: رسیدگی به دعوای حقوقی باید همراه با دادخواست و پرداخت هزینه دادرسی دعاوی غیر منقول باشد.

زحمت از ریشه مزاحمت است در مجموع هر مانعی گفته می‌شود که بر سر راه آسایش مشروع  فرد دیگر ایجاد می شود. اگر فردی با یک اقدام فیزیکی و یا یک رفتار ناشایست در اماکن و معابر عمومی آسایش بانوان یا اطفال را سلب نماید، این عمل جرم محسوب شده و مرتکب مجرم است

مصداق دیگر مزاحمت، مزاحمت در ملک دیگری است که شامل هر نوع تصرف و جلوگیری از اعمال حق و ایجاد مانع جهت اعمال حق مالکیت می‌شود. یکی از رایج‌ترین مزاحمت ها که مخصوصاً در گذشته بسیار معمول و متداول بود، مزاحمت تلفنی بود که پس از ورود موبایل به ایران این نوع مزاحمت تا حدودی کمرنگ شد و جای خود را به مزاحمت در فضای مجازی داده است. مزاحم تلفنی به عملی گفته می‌شد که مرتکب به وسیله تلفن یا هر دستگاه مخابراتی و ارتباطی برای آسایش دیگر ایجاد می نمود این حمل جرم‌انگاری شده و در اصلاح مزاحم تلفنی گفته می‌شود که قبل از اصلاحات سال ۱۳۹۹ غیر قابل گذشت پس از اصلاحات قابل گذشت اعلام شد.

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.