وب سایت حقوقی وکیل در شیراز

معرفی وکیل نزاع در شیراز

09225192408

شرایط تحقق جرم نزاع:

آنچه در جرم منازعه مهم است اثبات اصل مداخله در نزاع است فارغ از این که مداخله منجر به نتیجه خاص شده یا نشده باشد. لازم به ذکر است که اگر یکی از شرکت کنندگان در نزاع دارای علل رافع مسئولیت کیفری باشد این موضوع تاثیری در کاهش تعداد منازعین و خروج امر از شمول ماده ۶۱۵ ندارد بنابراین هرگاه یکی از سه نفر در حال دفاع مشروع باشد علاوه بر اینکه عمل خود وی به موجب تبصره ۱ ماده ۶۱۵ مشمول این ماده نخواهد بود عمل دو نفر دیگر را نیز به دلیل نرسیدن به حد نصاب سه نفره نمی‌توان جرم منازعه دانست و در صورت عدم تحقق این نتایج حتی اگر منازعه به نتایجی مثل هتک حیثیت یا اختلال در آسایش عمومی منتهی شود مورد شمول ماده ۶۱۵ نخواهد شد اما ممکن است تحت شمول مواد دیگری از قبیل مواد ۶۱۷ و ۶۱۸ بخش تحت قانون مجازات اسلامی واقع شود.

مقایسه جرم ضرب و جرح با جرم منازعه:

هرچند که جرم ضرب و جرح و جرم منازعه شباهت هایی با یکدیگر دارند اما نباید این جرم را یکی دانست بدین معنا که در صورتی که شخصی از روی عمد به دیگری ضربه وارد آورد که موجب نقصان یا شکستن یا از کار افتادن عضوی از اعضای یا منتهی به مرض همیشگی شود یا موجب زوال عقل مجنی علیه یا یکی از حواس یا منافع  گردد در مواردی که امکان قصاص وجود نداشته باشد چنانچه اقدام ضارب موجب اخلال در نظم و امنیت جامعه یا ببم تجری مرتکب یا دیگران گردد به شش ماه تا دو سال حبس محکوم خواهد شد و در صورت درخواست مجنی علیه مرتکب به پرداخت دیه نیز محکوم می‌شود اما اگر جرح وارد آمده به مجنی علیه به ضایعات فوق منتهی نشود و آلت جرح اسلحه یا چاقو و امثال آن باشد مرتکب به سه ماه تا یک سال حبس محکوم خواهد شد.

تفاوت جرم نزاع با جرم ضرب و جرح:

یکی از تفاوتهای جرم ضرب و جرح با جرم نزاع که اتفاقاً می تواند مهمترین تفاوت این دو جرم با یکدیگر باشد مربوط به قصد مجرمانه و ارتکاب جرم است در ضرب وجرح عمدی ممکن است قربانی و آسیب‌دیده اصولاً اصلاً قصد درگیری و نزاع را نداشته باشند در حالی که در جرم نزاع و درگیری اصولاً قصد قبلی برای درگیری یا اراده دو طرف درگیری و نزاع وجود خواهد داشت شرکت در نزاع معمولاً با قدرت نمایی، مزاحمت و اخاذی اشخاص به وسیله سلاح صورت می پذیرد و باعث التهاب و نگرانی جامعه می‌شود بر همین اساس مقنن در قانون مقرر کرده است که هر کس به وسیله چاقو یا هر نوع اسلحه دیگر تظاهر یا قدرت نمایی کند یا آن را وسیله مزاحمت اشخاص اخاذی یا تهدید قرار دهد یا با کسی گلاویز شود و در صورتی که از مصادیق محارب نباشد به حبس از شش ماه تا دو سال و تا هفتاد و چهار ضربه شلاق محکوم خواهد شد.

نزاع ممکن است منجر به اخلال در نظم عمومی یا آشوب شود چنانچه هرکس با هیاهو و جنجال یا حرکات غیر متعارف یا تعرض به افراد موجب اخلال نظم و آسایش و آرامش عمومی گردد یا مردم را از کسب و کار باز دارد به حبس از سه ماه تا یک سال و تا هفتاد و چهار ضربه شلاق محکوم خواهد شد .

روند شکایت در جرم نزاع چگونه است؟

برای شکایت در منازعه باید به دادسرای محل وقوع جرم مراجعه و نسبت به تنظیم شکایت و پرداخت هزینه دادرسی اقدام کرده در صورتی که آسیب و جراحی به شخصی وارد شده باشد می بایست ابتدا به پزشکی قانونی مراجعه نموده تا نسبت به میزان جراحات وارده کارشناسی و دیه تعیین شود.

خشونت و عدم کنترل بر رفتار در جامعه صدمات جانی، مالی و خسارات زیادی را به همراه داشته است در قانون مجازات اسلامی بر اساس نوع جرم ،قصد مرتکب، اقدامات آسیب دیده ،جرم انگاری صورت پذیرفته است.

یکی از مهمترین دلایل ارجاع جهت کارشناسی به پزشکی قانونی در دعاوی نزاع می باشد، نزاع از جمله جرائم خیابانی است همیشه قتل به صورت عمد و با طرح و نقشه قبلی واقع نمی شود بلکه بعضی اوقات درگیری یا همان نزاع باعث قتل دیگری می شود علت آن است که شرکت کنندگان در نزاع علاوه بر اینکه به اعصاب و روان خود کنترلی ندارند برای دفاع از خود و جلوگیری از مصدوم شدن و یا به قتل رسیدن ممکن است به فراتر از آن چیزی که مد نظرشان بوده است عمل کنند و چون در نزاع معمولاً از سلاح گرم و سرد استفاده می شود زمینه برای ایراد ضرب و جرح و قطع عضو و یا حتی قتل فراهم است بنابر این لازم است برای زندگی در جامعه ای که پر از استرس و نگرانی و درگیری‌های لفظی می‌باشد در کنترل خشم و عصبانیت مهارت کافی را داشته و اجازه ندهیم یک لحظه عصبانیت منجر به نزاع و یا ضرب و جرح شود و پیامد آن قتل یا قطع عضوی صورت گیرد. در درگیریهای خیابانی  یا طایفه ای یا منازعات دسته جمعی چنانچه شرکت کنندگان بیش از سه نفر باشند در واقع جرم منازعه مصداق پیدا می کند.

مجازات شرکت کنندگان در منازعه:

در صورتی که نزاع به قتل بینجامد شرکت‌کنندگان به حبس از یک تا سه سال و در صورتی که نزاع منتهی به نقص عضو شود شرکت کنندگان به حبس از شش ماه تا سه سال محکوم خواهند شد و چنانچه درگیری شرکت‌کنندگان منتهی به ضرب و جرح شود شرکت کنندگان به حبس از سه ماه تا یک سال محکوم خواهند شد البته مجازات قاتل و مجازات ضارب جدا از مجازات های ذکر شده اعمال خواهد شد.

دفاع مشروع در نزاع:

اگر شرایط دفاع مشروع توسط دادگاه احراز شود دفاع کننده به مهاجم دیه نمی پردازد مگر آنکه مهاجم دیوانه باشد که دیه از بیت المال پرداخت می شود.

تفاوت ضرب و جرح با نزاع:

در جرم منازعه بر اساس قانون بر خلاف ضرب و جرح اصولا به صورت دسته جمعی قابل تحقق بوده و همچنین قصد و انگیزه در جرم منازعه در حین ارتکاب این هر دو طرف دعوا وجود دارد.

مجازات حامل سلاح :

حمل هرگونه سلاح به قصد و به منظور درگیری فیزیکی و ضرب و جرح با دیگری جرم محسوب شده و حامل سلاح به شش ماه حبس محکوم خواهد شد.

پدیده نزاع و درگیری در جامعه از آن دسته آسیب هایی است که با ایجاد اختلال در روابط اجتماعی ی آکنده از بغض، کینه و دشمنی را در میان افراد به وجود می‌آورد که این امر با زمینه‌سازی برای ایجاد نزاع و تنش های بعدی جامعه را از نظر مادی و معنوی متضرر می سازد.

عواقب شرکت در منازعه چیست؟

مناظره یکی از جرایم علیه اشخاص محسوب می شود که غیر قابل گذشت است تحقق این جرم منوط به شرکت حداقل سه نفر و ایجاد یکی از نتایجی است که در قانون  اسلامی بخش تعزیرات و در ماده ۶۱۵ به آن اشاره شده است.

منظور از نزاع چیست؟

نزاع به معنی خصومت و دشمنی دو نفر با هم می باشد هر چند که نزاع و ضرب و جرح معمولاً در یک معنی به کار گرفته می شود اما عملاً اول وارد نزاع شده و بعد ضرب و جرح ایجاد می‌شود یعنی نزاع با مشاجره لفظی شروع و سپس به مرحله درگیری فیزیکی که همان ضرب و جرح می‌باشد می رسد .نزاع ممکن است خانوادگی، طایفه‌ای و یا خیابانی باشد هر چند که با شنیدن لفظ نزاع،  درگیری فیزیکی چند نفره به ذهن متبادر می شود اما نزاع ممکن است درگیری مختصری باشد که منجر و آشوب شود در واقع وقتی نزاع وارد مرحله ضرب و جرح شود اوضاع تحت کنترل طرفین درگیری نیست و چه بسا که درگیری به آشوب تبدیل شده و زیان های حاصل از آن علاوه بر شرکت کنندگان در نزاع سلامت و روان جامعه را نیز به مخاطره اندازد.

چه زمانی منازعه محقق می شود؟

در واقع منازعه زمانی محقق می‌شود که همه شرکت‌کنندگان در آن با یکدیگر درگیر شوند یعنی اینکه اینگونه نباشد که عده‌ای فقط مضروب شده و عکس العملی از خود نشان ندهند، پس چنانچه گروهی صرفاً مضروب شوند آنان مشمول شرکت در نزاع دسته جمعی نخواهند بود.

مجازات هریک از شرکت کنندگان در نزاع حسب نتایج حاصله متفاوت خواهد بود و در هر حال فارغ از اینکه عامل جنایت شخص باشد یا خیر تمامی شرکت کنندگان در نزاع قابل مجازات هستند و در صورت معلوم بودن عامل جنایت خاص مجازات قصاص یا دیه نیز در خصوص وی اجرا خواهد شد بنابراین قاتل یا ضارب در منازعه علاوه بر مجازات شرکت در منازعه حسب مورد به مجازات قصاص نفس در رابطه با قتل و دیه و تعزیر در رابطه با قطع عضو به درخواست اولیای‌دم محکوم خواهد شد.

چگونگی جبران خسارت در منازعه:

مجازات هر یک از شرکت کنندگان در نزاع حسب نتیجه‌ای که به دست می‌آید متفاوت خواهد بود و در هر حال فارغ از اینکه عامل جنایت شخص باشد یا خیر تمامی شرکت کنندگان در منازعه قابل مجازات هستند و در صورت معلوم بودن عامل جنایت خاص مجازات قصاص یا دیه نیز در خصوص وی  اجرا خواهد شد.

جبران ضرر و زیان منازعه با کیست؟

جبران ضرر و زیان ناشی از منازعه برعهده همه منازعه کنندگان اعم از ضارب و مصدوم است.

منظور از عنصر مادی منازعه چیست؟

شرکت در نزاع دسته جمعی عنصر مادی شرکت در منازعه است بدین معنا که عمل هر یک از شرکا تاثیر در وقوع جرم داشته باشد و جزئی از جرم انجام گرفته باشد. منظور از منازعه درگیری فیزیکی و جسمی است و شامل نزاع لفظی و یا درگیری لفظی نمی‌شود و لازم است شرکت کنندگان در منازعه سه نفر یا بیشتر باشند از شروط شرکت در نزاع دسته جمعی این است که نحوه کیفیت فعل مجرمانه افراد حاضر در منازعه نامعلوم باشد زیرا چنانچه بتوان مرتکب اصلی را شناخت با وی در حدود موارد راجع به ضرب و جرح عمدی رفتار خواهد شد رابطه علیت بین صدمه و منازعه باید محرز شود به طوری که اگر منازعه نبود صدمه‌ای وارد نمی‌شد بر این اساس شامل صدمات حادث شده در حین فرار و امثال آن نمی شود .

جرم منازعه با مداخله در واقعه درگیری و شرکت در منازعه محقق می شود هر چند خود مرتکب مبادرت به ایراد صدمه نکرده باشد لذا صرف شرکت در نزاع و تحقق نتایج مثل قتل، نقص عضو یا ضرب و جرح موجب محکومیت هر یک از مرتکب آن به کیفر های قانونی است ضمن اینکه شخصیت مجنی علیه در نزاع دسته جمعی مهم نیست منظور این است که تفاوتی ندارد که مجنی علیه از طرف های درگیر بوده یا میانجی یا شخص ثالث باشد ‌‌.

منظور از رفتار فیزیکی در جرم نزاع چیست؟

رفتار فیزیکی لازم برای تحقق جرم نزاع  فعل مثبت به شکل عملی و نه لفظی یا نظایر آن است این جرم مقید به وسیله خاصی نیست و ممکن است صرفاً با استفاده از ضربات دست و پا صورت پذیرد یا از وسایل ساده مثل چوب و سنگ و سلاح گرم استفاده شود علاوه بر این عمل نزاع کنندگان باید در تقابل و در زمان و مکان واحد از لحاظ عرفی باشد که شرط علنی بودن موجب خروج برخی از مصادیق جرم از شمول کلی آن می‌شود بنابراین وجود چنین شرطی منوط به تصریح قانون است.

علل نزاع:

آستانه تحمل افراد نسبت به یکدیگر متفاوت است اگر فرد تحت تاثیر فشارهای اجتماعی نتواند در برابر گفتار دیگری خود را کنترل کند و بر اعصاب خود مسلط باشد احتمال ایجاد و بروز نزاع یا درگیری در جامعه وجود دارد بر اساس قانون مجازات اسلامی ضرب و جرح نزاع  و منازعه جرم محسوب میشود.عوامل مختلفی ممکن است باعث بروز نزاع شود اما باید بدانیم که همیشه پایان نزاع همراه با صلح و دوستی نیست و بسیار اتفاق می‌افتد نزاع منجر به قتل یا قطع عضو می‌شود.

معانی مختلف نزاع:

آشوب و اختلاف ،پرخاش، جدال و ستیزه، کشمکش ،مجادله و مرافعه و الفاظی با این معنی از جمله معانی نزاع می باشند.

تعریف نزاع:

نزاع عبارت است از رویارویی پرخاشگرانه و ستیزه جویان که توام با خشم کینه و انتقام صورت می‌گیرد که ممکن است سبب قتل ضرب و جرح معلوم شدن طرف‌های درگیر شود. نزاع علاوه بر زیان های جانی ممکن است منجر به خسارات بر اموال اشخاص ثالث شود.

نزاع و دفاع مشروع:

اگر اقدام فرد در نزاع ،دفاع مشروع تشخیص داده شود مجازات شرکت‌کننده در نزاع در رابطه با وی اعمال نخواهد شد چون دفاع مشروع از عوامل موجهه جرم به حساب می‌آید اما برای این که عملی دفاع مشروع تشخیص داده شود و مرتکب مجازات نشود مقنن رعایت مراتب و شرایطی را در نظر گرفته است هرگاه فردی در مقام دفاع از نفس، عرض، ناموس، مال یا آزادی تن خود یا دیگری در برابر هرگونه تجاوز و خطر فعلی یا قریب الوقوع (منظور خطری که در حال ایجاد باشد یا وقوع آن نزدیک باشد) با رعایت مراحل دفاع مرتکب رفتاری شود که طبق قانون جرم محسوب می شود در صورت وجود شرایط مجازات نمی‌شود.از آن جمله شرایط اینکه رفتار ارتکابی برای دفع تجاوز یا خطر ضرورت داشته باشد و دفاع مستند به قرائن معقول یا خوف عقلایی باشد.

همچنین خطر و تجاوز به سبب اقدام آگاهانه یا تجاوز خود فرد و دفاع دیگری صورت نگرفته باشد و توسل به قوای دولتی بدون فوت وقت عملاً ممکن نباشد یا مداخله آنان در دفع تجاوز و خطر موثر واقع نشود لازم به یادآوری است که دفاع از نفس، ناموس، مال، آزادی تن دیگری در صورتی جایز است که او از نزدیکان دفاع کننده بوده و مسئولیت دفاع از وی بر عهده دفاع کننده باشد یا ناتوان از دفاع بوده یا تقاضای کمک نماید یا وضعیتی باشد که امکان استمداد و کمک طلبیدن وجود نداشته باشد هر گاه اصل دفاع محرز باشد ولی رعایت شرایط آن محرز نباشد اثبات عدم رعایت شرایط دفاع بر عهده مهاجم است در موارد دفاع مشروع دیه نیز ساقط جز در دفاع در مقابل تهاجم دیوانه که دیگر از بیت المال پرداخت می شود.

 

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.