وکیل سقط جنین در شیراز

وکیل در شیراز و مشاور حقوقی

(0922-519-24-08)

وکیل سقط جنین در شیراز
وکیل سقط جنین در شیراز

وکیل پایه یک دادگستری برای جرم سقط جنین در شیراز:

سقط جنین به معنی از دست رفتن محصول حاملگی (جنین یا رویان) قبل از هفته ۲۰ بارداری است، ولی پزشکان بیشتر از این اصطلاحات برای توصیف هر گونه پایان حاملگی در سه ماهه اول بارداری استفاده می کنند.

سقط جنین به معنای پایان یافتن بارداری در هر مرحله‌ای است که زندگی جنین در جریان است اگرچه غالباً به لحاظ فنی و تخصصی خاتمه یافتن بارداری به واسطه جراحی یا خارج کردن (جنین یا رویان) از جسم بیش از آنکه قادر به ادامه حیات باشد را سقط جنین می گویند.

منظور از سقط خود به خود چیست؟

مرگ جنین اگر به صورت خودبه‌خود رخ داد به آن سقط خود به خودی یا ناخواسته گفته می‌شود.

در کشورهای توسعه یافته ، مدت مدیدی است که سقط جنین خود خواسته و قانونی به لحاظ پزشکی از امن ترین فرآیندها محسوب می‌شود با این حال سقط جنین ناسالم که توسط فرد بدون آموزش مناسب یا خارج از محیط پزشکی انجام می شود ،سالانه حدود ۷۰ هزار مرگ مادر و ۵ میلیون معلول در سطح جهان به جا می گذارد. سالانه حدود ۴۲ میلیون سقط جنین انجام می‌شود که تخمین زده شده است که ۲۰ میلیون از آنها به شکل ناسالم انجام شده است.

۴۰ درصد زنان حامله جهان از داشتن امکانات درمانی و حق انتخاب برای سقط جنین محروم هستند.

پیشینه سقط جنین عمدی:

وکیل جرایم پزشکی در شیراز در این باره توضیح میدهد:سقط جنین عمدی، خواسته دارای سابقه تاریخی طولانی است و توسط روشهای مختلفی چون سقط کننده های گیاهی ،استفاده از ابزار تیز، آسیب جسمانی و دیگر روشهای سنتی انجام می‌شده است .علم پزشکی معاصر با بهره گیری از داروها و روش‌های جراحی سقط جنین را راحت کرده است قانونی بودن همه گیر بودن وضعیت فرهنگی و وضعیت  مذهبی در نوع نگاه به سقط جنین تفاوت قابل ملاحظه‌ای ایجاد می‌کند.

در بسیاری از نقاط جهان بحث های جنجالی بر سر قانونی و اخلاقی بودن سقط جنین وجود دارد و از آنجایی که دسترسی به آموزش و خدمات تنظیم خانواده برای پیشگیری از بارداری در سراسر جهان در حال افزایش است سقط جنین به طور گسترده‌ای در حال کاهش است. سقط جنین خود خواسته دارای سابقه طولانی می باشد و می توان رگه هایی از آن را در تمدن های مختلفی چون چین مصر باستان و امپراتوری روم یافت .شواهد نشان می‌دهد که سقط جنین از طریق روشهایی چون گیاهان، ادوات تیز استفاده از فشارهای شکمی و روش‌های دیگر انجام می‌شده است. برخی از محققان پزشکی مخالفان سقط جنین خاطرنشان می‌کنند که سوگند دانشجویان پزشکی در یونان باستان آنها را از انجام سقط جنین منع کرده است با این حال دسته‌ای دیگر از پژوهشگران با این تفسیر مخالفند.

متون پزشکی مربوط به  بقراط را حاوی شرح روشهای نافرجام و یادداشت‌هایی مربوط به خطرات ناشی از سقط جنین ناامن است در مسیحیت پاپ به عنوان اولین پاپ اشاره کرد که سقط جنین بدون در نظر گرفتن اینکه در چه مرحله ای از حاملگی باشد قتل محسوب می‌شود. کلیسا قبلاً بر سر اینکه آیا سقط جنین قتل محسوب می‌شود یا نه مجزا شده بود و مخالفت با سقط جنین تا قرن ۱۹ به طور سرسختانه ای ادامه داشت .

وکیل سقط جنین در شیراز
وکیل سقط جنین در شیراز

آیا سقط جنین در اسلام پذیرفته است؟

سقط جنین در اسلام تا زمانی مجاز است که به اعتقاد مسلمانان روح در جنین ندمیده باشد. در زمان دمیده شدن روح در جنین بین متکلمان اختلاف وجود دارد عده ای معتقدند این زمان ۴۰ روز بعد از لقاح است و دیگر این زمان را ۱۲۰ روز بعد از لقاح در نظر گرفته اند با این حال سقط جنین عمدتاً در مناطق اسلامی با اعتقاد بالا، همچون محدوده خاورمیانه و شمال آفریقا به شدت محدود می‌شود یا اینکه ممنوع است. پیشرفت تکنیک های سقط جنین در اروپا و آمریکا از قرن ۱۷ میلادی آغاز شد با این وجود محافظه کاری اغلب پزشکان در رابطه با مسائل جنسی از گسترش وسیع تکنیک‌های امن سقط جنین جلوگیری به عمل آورد. برخی پزشکان به تبلیغ خدمات خود دست زدن و فعالیتهای آنان تا قرن ۱۹ یعنی زمانی که سقط جنین هم در آمریکا و هم در بریتانیا شروع شد تحت کنترل و نظارت گسترده قرار نداشت و گروه‌های مرتبط با کلیسا و نیز پزشکان در جنبش های ضد سقط جنین شدیدا تاثیرگذار بوده اند در آمریکا تا حدود سال ۱۹۳۰ سقط جنین از زایمان به‌مراتب خطرناک‌تر بود در این زمان بهبود فزاینده شیوه‌های سقط جنین نسبت به زایمان موجب امن تر شدن سقوط جنین می شد.

 قوانین جدید سقط جنین:

در حال حاضر قوانین مربوط به سقط جنین متفاوت هستند در سرتاسر جهان حساسیت های مذهبی اخلاقی و فرهنگی در تلاشند تا قوانین سقط جنین را تحت تاثیر خود قرار دهند.

موارد عمده حقوق بشری:

وکیل سقط جنین در شیراز در این باره توضیح میدهد

حق زندگی ،حق آزادی و حقوق باروری سالم موارد عمده حقوق بشری هستند که گاهی اوقات به عنوان توجیهی برای وجود یا عدم وجود قوانین سقط جنین استفاده می شوند .

در حوزه های قضایی که سقط جنین قانونی است قبل از سقط می بایست الزاماتی رعایت شوند. الزامات معمولاً وابسته به سن جنین می باشند در این رابطه که از دوره های سه ماهه بارداری مورد بررسی قرار می‌گیرد در مواقع ضروری محدودیت‌های بسیاری لغو می‌شوند برخی از حوزه های قضایی در موارد این چنینی قبل از اعمال قانون باید برای مدتی در انتظار بمانند جهت تکمیل شدن اطلاعات در رابطه با رشد جنین یا تماس با پدر و مادر متقاضی جوانی که درخواست سقط جنین کرده است.

چگونگی سقط جنین:

سقط جنین در هفته های اول مشابه یک عادت ماهانه است و با لکه بینی، خونریزی، گرفتگی خفیف ماهیچه ها و کمر درد همراه است و هرچه پیش می رود با خونریزی شدید همراه با لخته و دردهای شدید ناشی از انقباضات ماهیچه ای منجر می شود. اگر بارداری از هفته ششم گذشته باز باشد پزشک ممکن است که در صورت وجود علائم سقط با استفاده از سونوگرافی ،ضربان قلب جنین را بررسی کند اگر ضربان قلب مشکلی نداشته باشد ممکن است خونریزی نیز به شکل خود به خود بعد از مدتی قطع شود و بارداری بدون هیچ مشکلی ادامه پیدا کند، اما اگر ضربان قلب جنین وجود نداشته باشد پزشک ممکن است با استفاده از سونوگرافی بیشتر ضمن تعیین مجدد هفته بارداری با استفاده از آزمایش های خون و بررسی سطح هورمون HCG نسبت به سلامت جنین اطمینان پیدا کند هر چند در برخی موارد ممکن است مادر باردار بدون هیچ علایمی طی یک سونوگرافی معمولی با خبر شود که جنینش از دست رفته است.

در صورت نبودن درد یا خونریزی این مسئله می تواند مادر را بسیار شوکه کند.به خصوص اگر در سونوگرافی مشخص شود که جنین چند روز یا چند هفته پیش مرده است که به آن سقط خاموش گفته می شود.برخی زنان در یک سونوگرافی معمولی با خبر می شوند که دچار حاملگی مولار هستند.به این معنا که بارداری ناموفق بوده و رشد تخمک بارور متوقف شده است این مسئله با سقط ناخواسته فرق دارد.

وکیل سقط جنین در شیراز
وکیل سقط جنین در شیراز

دلایل سقط جنین:

بیشتر سقط های زودهنگام به خاطر ناهنجاری های جنین مثل ناهنجاری‌های کروموزومی اتفاق می افتد سقط ناخواسته ممکن است به علت دیگری مثل بیماری ها نیز اتفاق بیفتد .سقط هایی که دیرتر اتفاق می افتد ممکن است به دلیل عفونت ها و بیماری هایی مانند دیابت یا تیروئید واکنش سیستم ایمنی بدن مادر ،رشد نامناسب جفت، ضعیف بودن یا نارسایی دهانه رحم باشد اگر چه برخی از آسیب های فیزیکی به مادر نیز ممکن است باعث سقط جنین شود. همچنین در بارداری های بالای ۳۵ سال و همچنین در مواردی که مادر بیماری های زمینه ای مانند تیروئید یا دیابت دارد و همچنین در مواردی که مادر سابقه حداقل ۳ را داشته باشد باز هم احتمال سقط جنین وجود دارد، بنابراین در این شرایط مادر به مراقبت های ویژه ای نیاز دارد.

 عوامل موثر در افزایش احتمال سقط جنین:

وکیل سقط جنین در شیراز در این باره توضیح میدهد

اگرچه برای همه زنان احتمال سقط ناخواسته جنین وجود دارد اما برخی از عوامل می‌تواند خطر سقط ناخواسته جنین را در مادر افزایش دهد برخی از این عوامل در زیر آمده است .

سن ؛با افزایش سن احتمال داشتن جنین با اختلالات کروموزومی که می‌تواند منجر به سقط ناخواسته شود بیشتر خواهد شد این احتمال در یک زن ۴۰ ساله تقریبا دو برابر یک زن ۲۰ ساله است.

وجود سابقه سقط جنین ؛زنانی که سابقه دو سقط جنین پشت سرهم را داشته اند بیشتر در معرض خطر سقط جنین مجدد قرار دارند.

بیماری های مزمن برخی از بیماری‌های مزمن؛برخی از بیماری مزمن مانند دیابتی که خوب کنترل نشده باشد مشکلات انعقادی خون بیماری‌های سیستم ایمنی یا اختلالات هورمونی مثل تخمدان پلی کیستیک می تواند احتمال سقط ناخواسته جنین را افزایش دهد.

مشکلات رحم یا دهانه رحم:

عواملی مثل ابتلا به برخی ناهنجاری های رحمی مادرزادی، چسبندگی شدید رحمی، دهانه رحم ضعیف را کوتاه غیر طبیعی که به عنوان نارسایی دهانه رحم شناخته می شود. خطر سقط جنین را افزایش می‌دهد ارتباط بین فیبروئید و سقط جنین بحث برانگیز شده است اما غالباً فیبروئید باعث ایجاد مشکل جدی نمی شود.

سابقه نقص های مادرزادی یا ژنتیکی:

اگر زن باردار همسرش یا خانواده هر دو دارای مشکلات ژنتیک سابقه بارداری با نقص شناخته شده کروموزومی جنین یا داشتن نوزادی با نقص مادرزادی باشد احتمال سقط جنین افزایش خواهد یافت.

مصرف دخانیات،مواد مخدر یا نوشیدنی های الکلی ،سیگار کشیدن ،مصرف نوشیدنی های الکلی و استفاده از مواد مخدر در طول مدت بارداری همگی می تواند خطر سقط جنین را افزایش دهد.

بعضی تحقیقات رابطه ای بین میزان مصرف زیاد کافئین و افزایش خطر سقط جنین نشان می دهد.

مصرف داروها؛برخی از داروها با افزایش خطر سقط در ارتباط هستید بنابراین بهتر است در مورد بی خطر بودن داروهای مصرفی در دوران بارداری از پزشک سوال کنید داروهایی که در طول اقدام برای بارداری یا پیش از آن استفاده شده نیز ممکن است خطر سقط جنین را افزایش دهد این موضوع در مورد همه داروها شامل نسخه دارو و بدون نسخه و حتی داروهای ضد درد مانند ایبوپروفن و آسپرین صدق می‌کند.

حفظ حیات همه موجودات ارزشمند است انسان ها به عنوان اشرف مخلوقات باید حیات یکدیگر برایشان ارزشمند باشد به اقتضای انسانیت باید ارزش خون یکدیگر را بدانیم بر اساس شرع مقدس حیات جنین به عنوان یک موجود زنده باید حفظ شود و نمی توان به هر دلیل نسبت به سقط و از بین بردن آن اقدام کرد اهمیت حفظ حیات جنین به آن اندازه است که اگر زن حامله که محکوم به قصاص نفس است،نباید پیش از وضع حمل قصاص شود اگر پس از وضع حمل نیز بیم تلف طفل باشد تا زمانی که حیات طفل محفوظ بماند قصاص به تأخیر می افتد . همچنین اگر زن حامله محکوم به قصاص عضو باشد و در اجرای قصاص پیش یا پس از وضع بیم تلف یا آسیب بر طفل باشد قصاص تا زمانی که بیم مذکور برطرف شود به تأخیر می افتد.بر این اساس در رابطه با قصاص نفس یا قصاص عضو زن حامله برای حفظ جنین در هر دو مورد اجرای مجازات تامادامی که بیم ضرر وزیان و احتمال تلف جنین وجود داشته باشد به تاخیر می افتد.

هرگاه در اثر جنایت وارد بر مادر جنین از بین برود علاوه بر دیه یا ارش جنایت بر مادر دیه جنین نیز در هر مرحله از رشد که باشد پرداخت می‌شود.

هر گاه زنی جنین خود را در هر مرحله ای که باشد به عمد یا شبه عمد یا خطا از بین ببرد دیه جنین حسب مورد توسط مرتکب یا عاقله او پرداخت می شود.

هرگاه جنینی که بقای آن برای مادر خطر جانی دارد به منظور حفظ نفس مادر سقط شود دیه ثابت نمی‌شود. بر این اساس اگر جنین حتی در هشت ماهگی که تقریباً می‌توان گفت کامل شده است، حتی به قصد و عمد توسط مادر جنین از بین برود فقط دیه باید توسط وی یا عاقله پرداخت شود و تعزیر ندارد.

هرگاه جنینی که بقای آن برای مادر خطر جانی دارد به منظور حفظ نفس مادر سقط شود دیه ثابت نمی شود. هرگاه چند جنین در یک رحم باشند سقط هر یک از آنها دیه جداگانه دارد.

دیه اعضا و دیگر صدمات وارد بر جنین در  مرحله‌ای که استخوان بندی آن کامل شده ولی روح در آن دمیده نشده است به نسبت دیه جنین در این مرحله محاسبه می گردد و بعد از دمیده شدن روح حسب جنسیت جنین دیه محاسبه می‌شود و چنانچه بر اثر همان جنایت جنین از بین برود فقط دیه جنین پرداخت می‌شود.

هرگاه در اثر جنایت و یا صدمه چیزی از زن سقط شود که به تشخیص کارشناس مورد وثوق منشأ انسان بودن آن ثابت نگردد دیه و ارش ندارد اما اگر در اثر آن صدمه ای به مادر وارد گردد حسب مورد دیگه یا ارش تعیین می شود.

وکیل سقط جنین در شیراز
وکیل سقط جنین در شیراز

دیه جنین به چه میزان است؟

وکیل دیه در شیراز میگوید:

نطفه ای که در رحم مستقر شده است دو صدم دیه کامل است.

علقه در آن جنین به صورت خون بسته در می آید چهارصدم دیه کامل است.

مضغه که در آن جنین به صورت توده گوشتی در می آید شش صدم دیه کامل است.

عظام که در آن جنین به صورت استخوان در آمده اما هنوز گوشت روییده نشده است هشت صدم دیه کامل است.

جنینی که گوشت و استخوان بندی آن تمام شده ولی روح در آن دمیده شده است اگر پسر باشد دیه کامل و اگر دختر باشد نصف آن و اگر مشتبه باشد سه چهارم دیه کامل است.

2 دیدگاه ها

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.