وکیل در شیراز و مشاور حقوقی

(0922-519-24-08)

قبول وکالت در دعاوی

حقوقی

خانواده

کیفری

تصادفات

انقلاب

وکیل حضانت در شیراز
وکیل حضانت در شیراز

وکیل پایه یک دادگستری حضانت در شیراز:

لفظ حضانت از جمله مفاهیمی است که در ارتباط مستقیم با کانون خانواده است. اگر بخواهیم لفظ حضانت را به عنوان سرپرستی معنی کنیم ،وضعیت بلاتکلیفی فرزند در سنین کودکی پس از جدایی پدر و مادرش در ذهن متبادر می شود. اصولاً حضانت زمانی معنا پیدا می‌کند که سرپرستی مشترک والدین به پایان برسد و سرپرستی کودک باید به یکی از والدین یا شخص ثالثی سپرده شود و در واقع جمع بین والدین جهت سرپرستی از کودک ممکن نباشد .پس از خاتمه یافتن زندگی مشترک در همه جوامع موضوع حضانت از فرزند موضوعیت پیدا می‌کند. در قانون خانواده و مدنی کشور ایران نیز در بسیاری از مواقع تعیین تکلیف در رابطه با حضانت از کودک به دادگاه سپرده شده است.

زمانی که صحبت از جدایی به میان می‌آید هر کدام از والدین خود را محق در نگهداری فرزند دانسته و دیگری را فاقد صلاحیت لازم می دانند و کودک نیز قربانی دعوا و بگو مگوی والدین است . برخی اوقات نیز والدین کودک را به طور غیرمستقیم اجبار به پذیرفتن حضانت خودشان می‌کنند یعنی از وی می‌خواهند که بگوید با ایشان( پدر یا مادر) مایل به ادامه زندگی است. معمولاً دادگاه باید فصل دعوا کند و مشخص کند چه کسی شایسته مراقبت از کودک است .

طلاق مکروه ترین حلال است .یعنی انجام دادن طلاق یکی از مکروه ترین کارها می باشد که اجباراً گاهی اوقات بنا بر مصلحت و جلوگیری از اتفاقات ناخوشایند بعدی چهره حلال به خود می گیرد.

شاید یکی از علل کراهت شدید طلاق همین وضعیت نامناسب است که برای کودک ایجاد می‌شود اما تعیین حضانت فقط منحصر به پدر و مادر نیست یعنی اینگونه نیست که همیشه پدر یا مادر باید حضانت کودک را به عهده بگیرند. گاهی پدر و مادر در یک سانحه یا دو اتفاق فوت می‌کنند و در این حالت حضانت کودک باید به شخص ثالثی سپرده شود در اینگونه مواقع تصمیم‌گیری دادگاه بسیار سخت تر خواهد بود .چون شخص ثالثی که احتمالاً محبت ،صمیمیت و عواطف والدین را ندارد باید حضانت کودک را به عهده بگیرد .

کودک اتفاقات زندگی اش را تا همه عمر در لحظه ،لحظه زندگی‌اش جاری و ساری می‌بیند و همه وقایع کودکیش را در همه عمر مرور می کنند و چه بسا که آنچه در کودکی برایش اتفاق افتاده است مزین مسیر زندگی اش را در نوجوانی و جوانی به سمت مثبت یا منفی تغییر دهد.

بسیار دیده شده است که فرزند طلاق علاوه بر اینکه روحیه خوبی در سال‌های بعد زندگی نداشته به علت حضانت نامناسب فردی که حضانت وی را به عهده گرفته است کودک دیروز و نوجوان یا جوان امروز متاسفانه راه خطا را در پیش گرفته و با ورود به دسته جات خلافکاران یا روی آوردن به اعتیاد زندگی خویش را تباه می‌کند،

برعکس دیده شده کودک خوش شانس پس از متارکه والدینش یا فوت آنان حضانتش به خانواده‌ای سپرده شده است که علاوه بر اینکه عواطف و انسانیت را به او ارزانی داشته اند از نظر مالی نیز چنان وی را تامین کرده اند که اصلا کمبود محبت و کمبود مالی را احساس نکرده و با قرار گرفتن در مسیر صحیح زندگی مدارج علمی و اجتماعی را به بهترین نحو ممکن طی کرده و به سر منزل مقصود و به سعادت واقعی رسیده است.

وکیل حضانت در شیراز
وکیل حضانت در شیراز

 سن تعیین حضانت کودک:

یکی از مهمترین تصمیمات دادگاه های خانواده است که حتماً باید با حساسیت و شایستگی اخذ شود. در رویه دادگاه ها امروزه به شکلی است که برای واگذاری حضانت کودکان سخت‌گیری‌های مناسب را به اجرا می‌گذارند و به راحتی حضانت کودک را به ثالث واگذار نمی‌کنند بلکه باید شخص ثالث و همسرش ملاک و معیارهای مدنظر دادگاه را به صورت صحیح و کامل داشته باشند که دادگاه بتواند پس از بررسی لازم حضانت کودک را به آنان واگذار کنند.

شرایط حضانت فرزند چیست؟ کودکان ساده ترین افراد جامعه هستند که بیشتر از سایرین نیازمند مراقبت و نگهداری هستند خانواده کانونی است که به رشد عقلی و شخصیتی کودک کمک می کند، چون برای داشتن آینده بهتر لازم است کودکان حتماً کودکی آرام و سلامت داشته باشند و چه خوشبختی برای کودک بهتر و با ارزش‌تر از اینکه در فضای سالم خانواده حضور داشته باشد ،به واسطه حساسیت کودکان و نیازمند بودن آنان به آرامش و  حمایت قانون برای آنان شرایط حضانت فرزند در دو قانون مدنی و خانواده مشخص شده است .

وکیل حضانت در شیراز
وکیل حضانت در شیراز

شرایط حضانت فرزند چگونه است؟

لفظ حضانت در لغت به معنی پرورش و نگهداری از کودک است از دید قانون حضانت بیشتر به جنبه‌های رسیدگی و پرورش جسم کودک سفارش و تایید دارد و آنچنان پرورش اخلاقی را شامل نمی شود.

 سن حضانت طفل یا کودک چگونه و بر چه اساس است؟

بر اساس قانون ایران بلوغ فرزندان عامل محدودیت سنی حضانت در نظر گرفته شده است همانگونه که می دانیم حضانت فرزندان پیش از طلاق زوجین بر عهده هر دوی آنها است اما چنانچه یکی از زوجین فوت کند یا از قبول مسئولیت سربازند شرایط متفاوت خواهد بود .برای پسران سن ۱۵ سالگی و برای دختران سن ۹ سالگی سن حضانت در نظر گرفته شده است .سن مشخص شده برای دختران و پسران سن بلوغ است در این مدت والدینی که حضانت فرزند به او واگذار شده است نمی تواند مسئولیت های خود را در قبال فرزند ترک نماید.

کلیت حضانت از فرزندان آن است که بر عهده والدین قرار گیرد مگر در شرایطی خاص که عدم صلاحیت یکی از والدین و یا هردوی آنان برای شرایط حضانت فرزند به صورت قانونی تایید شود.

 شرایط حضانت فرزند بعد از طلاق زوجین چگونه خواهد بود؟

پس از طلاق زوجین، از یکدیگر تا سن هفت سالگی چه پسر و چه دختر نگهداری از فرزندان بر عهده مادر خواهد بود. شاید در این مورد قانون گذار اصولاً ، از نظر عاطفی و دلسوزی در مراقبت و داشتن زمان کافی ارجح نسبت به پدر می داند.

پس از سن هفت سالگی  فرزندان بر عهده پدر خواهد بود. چنانچه والدین در رابطه با حضانت به مشکل مواجه شوند شرایط حضانت فرزند توسط دادگاه مشخص می‌شود تحت شرایط ممکن است پس از هفت سالگی نیز حضانت فرزند همچنان بر عهده مادر باقی بماند و آن زمانی است که پدر به مواد مخدر و یا مصرف مشروبات الکلی و اعتیاد دارد و در صورتی که صلاحیت حضانت و نگهداری از کودک را نداشته باشد در این صورت تا رسیدن به سن بلوغ با مادر خود زندگی خواهد کرد. پس از رسیدن به سن بلوغ فرزندان می‌توانند پدر یا مادر خود را برای ادامه زندگی انتخاب کنند البته ناگفته نماند نفقه فرزندان در تمام طول مدت بر عهده پدر می باشد .

شرایط حضانت فرزند بعد از طلاق توافقی چگونه خواهد بود ؟

تعیین تکلیف حضانت فرزندان در انواع طلاق ها بر عهده دادگاه خواهد بود. اگر والدین زمانی که تصمیم به متارکه می گیرندپسری زیر سن پانزده سال یا دختری زیر سن نه سال دارند باید در مورد حضانت فرزندان، میزان ملاقات طرف مقابل با فرزندان و پرداخت نفقه و میزان نفقه به توافق برسند اما شایسته است دادگاه در تعیین حضانت فرزندان بعد از طلاق مصلحت آنها را در نظر بگیرد. در قوانین ما حضانت کودک از مادر پس از آنکه ازدواج می‌کند از وی گرفته می‌شود و به پدر واگذار می‌شود اما در طلاق توافقی یا توافق زوجین، فرزندان می‌توانند پس از ازدواج مادر نیز کماکان تحت حضانت وی قرار داشته باشند.

 بعد از فوت والدین شرایط حضانت کودکان به چه نحو خواهد بود ؟

در صورت فوت یکی از والدین حضانت فرزند برعهده والد زنده است یعنی چنانچه مادر فوت کند حضانت فرزند بر عهده پدر خواهد بود و چنانچه پدر فوت کند حضانت فرزند بر عهده مادر خواهد بود ،اما چنانچه دادگاه مادر را دارای صلاحیت لازم جهت حضانت نداند حضانت از وی گرفته می‌شود مثل زمانی که فساد اخلاقی مادر کشف شود چنانکه والدین( پدر و مادر) فوت کرده باشند مسئولیت نگهداری از فرزندان بر عهده جد پدری و نزدیکترین خویشاوندان به ترتیب ارث است واین مسئولیت را عهده‌دار خواهند بود که ترتیب آن عبارت است از پدر، جد پدری، مادر ،جده و جدات مادری. منظور از سلب حضانت چیست و در چه مواردی ممکن است اتفاق بیفتد؟

لغت حضانت به معنی مراقبت و حمایت از کودکان است که به سن بلوغ نرسیده اند هرچند که در عرف عامیانه افراد سرپرستی را به معنای حضانت می دانند شخصی که حضانت فرزندان را بر عهده می گیرد باید از صلاحیت لازم برای انجام وظیفه خطیر حضانت برخوردار باشد، و نمی‌توان هر شخصی را به حضانت کودکان برگزید عدم صلاحیت اخلاقی یا هرگونه سوء معاشرت و سوء رفتار یا فساد اخلاقی می‌تواند زمینه‌ساز سلب حضانت از دارنده شود.

اگر شخصی که حضانت کودک را بر عهده می گیرد شرایط لازم برای حضانت نداشته باشد ممکن است صدمات روحی و یا حتی جسمی به کودک وارد کند به نحوی که عوارض آن شاید تت آخر عمر برای فرد باقی بماند .عدم مواظبت یا انحطاط اخلاقی و فساد اخلاقی می تواند از مصادیق سلب حضانت به حساب آید. موارد سلب حضانت از دارنده آن ممکن است به واسطه تغییر محل زندگی، حضانت کودک از دارندگان سلب شود در مورد دیگر این که هرگاه در اثر عدم مواظبت یا انحطاط اخلاقی پدر یا مادری که طفل تحت حضانت است صحت جسمانی و یا تربیت اخلاقی طفل در معرض خطر باشد دادگاه می‌تواند به تقاضای اقربای کودک یا  به تقاضای قیم او یا به تقاضای رئیس حوزه قضایی هر تصمیمی را که برای حضانت طفل بداند اتخاذ کند حتی در پاره ای از موارد دادگاه می‌تواند تحت شرایطی حضانت طفل را از پدر یا مادری که حضانت را برعهده دارد سلب نماید‌

وکیل حضانت در شیراز
وکیل حضانت در شیراز

 در چه مواردی می توان حضانت فرزند را از پدر یا مادر سلب کرد؟

به نظر می‌رسد یکی از مهمترین دلایلی که دادگاه ممکن است حکم عدم صلاحیت والدین در از حضانت کودک دهد ،عدم مواظبت و انحطاط اخلاقی والدین باشد که در صورت ایجاد انحرافات اخلاقی یا فساد اخلاق دادگاه می تواند حکم سلب حضانت از دارندگان صادر کند. مهمترین مصادیق عدم مواظبت و انحطاط اخلاقی والدین شامل چه مواردی می شود؟

۱. اعتیاد زیان آور و الکل مواد مخدر و قمار .اعتیاد به طور مستقیم بر روی اعصاب و روان فرد تاثیر مستقیم گذاشته و کودک یا کودکان متاثر از این تأثیر حتماً متضرر می‌شوند پدری که به واسطه مصرف مواد یا مشروبات الکلی کنترل بر رفتار و کردار خود ندارد  قطعاً صلاحیت حضانت از فرزندان را ندارد. همچنین چنانچه والدی که حضانت فرزندان را برعهده دارد اگر به قمار مشغول باشد قطعاً در تأمین نفقه و مایحتاج کودکان به مشکل برخورد می‌کند و اشتهار به فساد اخلاق و فحشا و فساد اخلاقی علاوه بر به تباهی کشاندن مرتکب باعث انحطاط اخلاقی کودک شده و زندگی را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

۳ .ابتلا به بیماری‌های روانی به تشخیص پزشک قانونی، بیماری روانی از جمله بیماری‌هایی است که فرد کنترل و رفتار خود ندارد و ممکن است باعث آسیب دیدن کودک مورد حضانت شود.

۴. سؤاستفاده از تهدید یا اجبار او به ورود در مشاغل ضد اخلاقی مانند: فساد و فحشا و تکدیگری و قاچاق.

۵ .تکرار ضرب و جرح خارج از حد متعارف.

در مجموع اینکه چه مواردی از مصادیق عدم مواظبت و یا انحطاط اخلاق محسوب می‌شود  با قاضی است و علاوه اینکه این قاضی است که تعیین می کند رفتار یا وضعیتی را می‌توان از جمله دلایل عدم مواظبت یا انحطاط اخلاقی محسوب نمود یا خیر.

پیام بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.